Čistý dizajn moderných kúpeľní – inšpirácia aj pre malé panelákové
6. mája 2015
WC a jeho existencia
7. mája 2015
Ukázať všetko

Rekonštrukcia obývacej izby

Rekonštrukcia obývačky

Obývacia izba je miestnosťou, ktorá je vizitkou každého majiteľa, resp. obyvateľov bytu. Doba sa mení, mení sa aj požiadavky a preto je niekedy nevyhnutné pristúpiť k jeho rekonštrukcii.

Do obývacej izby, do reprezentatívnej časti bytu, si pozývame hostí, a preto by obývacia izba nemala pôsobiť príliž okázalo, najmä nepreplácané a neusporiadane. Záleží však len na nás, čo zvolíme ako dominantu izby. Niekto stavia na koženú sedaciu súpravu, niekto na zbierku parožia alebo loveckých zbraní, niekto na veľký kozub, na televíznej zostavu alebo na veľký obraz na stene. Na druhú stranu by sme ale mali myslieť na to, že nemáme dať na módne výstrelky, ale na nadčasové prírodné farby a doplnky, ktorými vdýchneme atmosféru celému bytu.

Zmena obývacej izby v panelovom byte

Rekonštrukcia obývacích izieb v panelovom dome sú niekedy problematické, pretože väčšinou nemožno robiť väčšie stavebné úpravy, napríklad keď by sme chceli priestor rozšíriť o kuchyňu alebo inú izbu. Problém je väčšinou v jadre, ktoré je uprostred bytu, ale aj v tom, že nemusíme dostať povolenie zasahovať do konštrukcie stien, aj napríklad len pre zväčšenie okien a pod. Tu potom nastáva problém, že dostavbami znížime veľkosť priestorov, napríklad sadrokartónovou predstenou. Rekonštrukcia sa potom zameria predovšetkým na výmaľbu, novú svetelnú techniku, luxusný nábytok na mieru a pod.

Ak možno vybúrať nenosné betónové pol priečky oddeľujúca priestor kuchyne od obývacej izby, máme vyhrané. Ovšem potom musíme meniť rozvody elektra a vody, prípadne aj plynu. Môžeme napríklad zdvihnúť podlahu v kuchyni o drevený rošt a OSB dosky a položenie linolea. Potom môže dôjsť k zásadnej zmene v kuchynskej linke, kedy sa buduje box pre umiestnenie sporáka a tým sa mení uloženie i ostatných spotrebičov, pracovných i úložných plôch. Obývacej izbe môžeme potom znížiť strop, ktorý dovolí miestnosť osvetľovať nepriamo.

Rekonštrukcia obývacej izby v starom objekte

V starých domoch, nech v mestskej zástavbe alebo na dedine, sa môžeme dostať do obdobných problémov ako v panelovom dome, pretože nemožno zasahovať do vonkajších múrov. Nie je totiž možné potrebné rozširovať okná, aby sme nezmenili pamiatkový ráz budovy. Na druhú stranu sa väčšinou zákaz netýka vnútorného usporiadania a záleží len na konštrukciu domu samotného. Potom si môžeme dovoliť obývačka prepojiť s inými miestnosťami po vybúranie nenosných priečok, treba vybudovaním krbu atď.
Ak sú v byte vysoké stropy, možno sa pustiť aj do vytvorenia horných poschodí, kde na drevenej konštrukcii môže byť vo zvýšenej polohe napríklad spálňa rodičov alebo detí, knižnica, pracovňa atď. Obývačka tak získa nové rozmery, vhodnými doplnkami či závesy môžeme dať izbe značne exotický ráz.

Rekonštrukcia obývacej izby v rodinnom domčeku

Zmeniť vnútornú štruktúru bytu vo vlastnom domčeku je pre architekta asi tá najkrajšia práca, pretože tu má takmer voľné pole pôsobnosti. Obývacia izba sa môže premeniť v priestore, ktoré sa radšej hovorí hala, z ktorej sú vstupy do ostatných miestností v dome, je tu točité schodisko do poschodia, ústredné krb, presklená stena s výhľadom na záhradu, japonské pohyblivé steny, bodová osvetlenie jednotlivých kútov, podlahové kúrenie atď.

Záver k rekonštrukcii

Rekonštrukcia obývačky môže byť jednoduchá aj zložitá, ale výsledkom by mal byť priestor, ktorý sa bude predovšetkým páčiť nám, ale s tým, že aj napríklad za päť rokov. Názory ľudí sa veľmi rýchlo mení, najmä v mladšom veku, striedmosť teda predovšetkým. Nedajte preto na súčasné najmodernejšie trendy, ponúkané v reklame, ale uvažujte aj do budúcnosti.

Zavolať na 0904 884 958