Rekonštrukcia obývacej izby
7. mája 2015
Dekorácie pre krajší domov – zvládnete ich aj sami
11. mája 2015
Ukázať všetko

WC a jeho existencia

Stavíme sa, že dnes už považujete moderné WC za absolútnu samozrejmosť. Zamysleli ste sa však nad tým, ako dlho splachovacie toalety vlastne ako ľudstvo využívame? A ako vlastne také WC funguje? Akú má životnosť? Akú toaletu možno použiť na chate, chalupe, na diaľnici v kolóne alebo na koncerte?

Splachovacie WC, čiže water closet, je pomerne nový vynález, jeho korene však siahajú ďaleko do histórie až do 25. storočia pnl po rozpade západorímskej ríše bol tento výdobytok vtedajšieho sveta na dlhé stáročia veľmi rýchlo zabudnutý podobne ako celá rada ďalších vynálezov vrátane kanalizácie alebo parných kúpeľov. Až koncom 16. storočia sa objavil prvý moderný splachovací záchod na dvore kráľovnej Alžbety I. Tento vynález bol postupne vylepšovaný, až bol v roku 1775 objavený vodné uzáver tvaru S, ktorý sa používa dodnes. V roku 1778 už bol vynájdený plávajúci ventilový systém pre splachovacie nádrž a v roku 1852 bol vytvorený prvý moderný splachovací záchod dnešného typu s plytkou misou a vodným uzáverom v tvare písmena S.

Moderné WC a sifón

S vynálezom modernej toalety je úzko späté predovšetkým objavenie sifónu. Sifón je vodný uzáver v porcelánovej záchodovej mise, ktorý zabraňuje úniku zápachu z kanalizácie. Jedná sa vlastne o esovito zahnutú rúru, často vyčnievajúce zo zadnej časti WC. Sifón by mal obsahovať malé množstvo čistej vody, ktorá vytvára vzduchový uzáver medzi interiérom miestnosti a odvodom do kanalizácie. Po spláchnutí sa do misy dostane veľké množstvo vody, ktoré zaplnia sifón, vyprázdni obsah misy a znovu naplní uzáver až po prvej oblúk sifónu vedúce priamo do kanalizácie.

modern-combo-water-closet-and-washbasin-sustainable-design-3

Splachovacie mechanizmy

Najstarším a v bežných domácnostiach najpoužívanejším splachovacím mechanizmom je manuálny mechanizmus. Využíva priameho splachovanie, kedy užívateľ stlačí tlačidlo alebo zatiahne za splachovadlo a otvorí tak ventil medzi misou a vodnou nádržou. V moderných domácnostiach a vo verejných priestoroch sú uprednostňované skôr automatické mechanizmy, ktoré využívajú infračervený senzorový systém pre detekciu odchode používateľa. Pre napájanie senzora a spustenie splachovanie sa obvykle používa elektromagnet a šesťivoltová batérie. Tieto druhy WC väčšinou neobsahujú vlastné vodná nádrž, ale sú splachovanie rovno z vodovodného radu. Ak sa rozhodnete pre výstavbu takéhoto systému v domácom prostredí, rozhodne nezabudnite na dostatočne širokú prívodné rúru. Automatické splachovacie mechanizmy vyžadujú veľký objem vody vo veľmi krátkom čase a preto je tu potrebný aspoň 19 mm, ideálne 25 mm, široké vodné rúrky. Veľkou výhodou tohto systému je malá spotreba vody, čo určite nie je na zahodenie.

Tipy a triky

Najväčšou nevýhodou splachovacích WC je väčšinou zbytočne vysoká spotreba vody. Každý liter navyše pri každom spláchnutí vás tak môže pri ročnom vyúčtovaní viacčlenné domácnosti stáť až tisíce korún navyše za účty za vodu. Rozhodne sa tak oplatí investovať do modernej beznádržkové konštrukcie alebo do systému s dvojitým splachovaním. Pri voľbe automatického WC bez vodnej nádržky je potrebné si overiť dostatočnú hrúbku prívodného vodného potrubia a pri výbere nádržky s dvojitým splachovaním je vhodné voliť variant s čo najväčšou úsporou. Pre bežné splachovanie spravidla plne postačí okolo 5 až 6 litrov vody.

Ako na suché WC

Ďalšie nie nepodstatnú nevýhodou moderných WC je ich veľkosť. Splachovacie toalety sú pomerne hmotná zariadenie napevno zabudované v kúpeľni či na záchode. Príliš sa tak nehodí na chaty, chalupy alebo do pojazdného obytného vozidla a karavanu. Pre väčšiu mobilitu a vykonaní potreby na netradičných miestach sú k dispozícii alternatívne toalety, predovšetkým suché chemické toalety a vreckové WC. Chemické záchody sú ideálne na chaty, stavby a chalupy bez prívodu vody a napojenie na kanalizáciu. Ich rozmery sú podobné klasickým toaletám a tak sa nehodia do malého automobilu a podobne. V takých prípadoch možno pre tekutý telesný odpad použiť tzv. vreckové toalety, ktoré sa hodia aj na koncerty, do malých lietadiel alebo pre profesionálnych vodičov.

Zavolať na 0904 884 958