9 spôsobov ako ušetriť peniaze na renovácii kúpeľne
9. marca 2018
Dokončenie bytu do štandardu
31. mája 2019
Ukázať všetko

Prefabrikované alebo obkladané sprchy: Čo je lepšie?

Prerábate kúpeľňu a potrebujete novú vaňu alebo sprchu. No je lepšie nainštalovať prefabrikovanú sprchu alebo vybudovať obložený sprchový kút?

Dva typy sprchových kútov

Prefabrikované sprchové kúty sú vyrobené vo fabrike a privezené k vám domov v jednom alebo viacerých kúskoch, a konečne nainštalované vo vašej kúpeľni.

Na rozdiel od obložených sprchových kútoch, ktoré sa musia najprv skonštruovať a načrtnúť tesármi a obkladačmi. Tesár skonštruuje rám a zasadí ho do cementového základu.  Obkladači dokončia obloženie sprchy kachličkami.

Typy prefabrikovaných jednotiek

Pozostávajú z vaničky a pevných postranných panelov. Hlavným rozdielovým faktorom medzi sprchovým kútom z jedného alebo viacerých kusov je ten, či sa dostane cez dvere starších domov. No vo všeobecnosti, je sprcha z viacerých kusov obľúbenejšia z viacerých dôvodov

Ak hľadáte štýlovú sprchovú jednotku, American Standard je práve to čo hľadáte. Je vyrobená z akrilového uzáveru ABS a je posilnená o laminát. Táto súprava obsahuje všetko čo potrebujete: všetky bočné panely, sklenené dvere a sprchovú vaničku.

Zvážte stenovú súpravu ak je vaša vaňa v dobrom stave

Alternatíva úplnej súpravy akou je napríklad American Standard, sú stenové súpravy.

Stenové súpravy sú pre vane alebo kombináciu sprchy a vane.

Vaňa ostane na mieste, no vy pokryjete všetko nad vaňou s týmito panelmi.

Swanstone’s Veritek Tub Wall Kit je dobrý spôsob za rozumné peniaze ako zrenovovať vašu nepeknú kombináciu vane a sprchy.

Jedná sa o päťpanelovú súpravu, ktorá efektívne vyhladí škaredé steny sprchy , ktoré pokryje bielymi, kostenými alebo biskvitovými panelmi  Veritek.

Pre faux vzhľad obkladačiek, majú panely na sebe simulované škáry. Najlepšia vec na tom všetkom: Všetko mydlo vyčistí police, ktoré sa dodatočne prirobia k panelom.

Prefabrikované sprchy viete postaviť sami

Ak ste sa rozhodli pre prefabrikovaný sprchový kút, máte na výber z množstva textúr, farieb a tvarov. Mnoho jednotiek sa dá namontovať úplne jednoducho a zvládne to každý zručný kutil.

Klady

 1. Rýchlosť: Rýchla inštalácia, či už odborníkom alebo vami. Sprcha je za deň hotová.
 2. Cena: Lacnejšia ako obkladaný sprchový kút.
 3. Váha: Je ľahká a dá sa namontovať do problematických oblastí, akými sú podlahy s problematickými nosníkmi pod nimi.
 4. Flexibilita: Ak sa nejako podlaha ohne, sprchová vanička pre vykonaný pohyb nepraskne. Je priam nemožné vaničku nejako poškodiť.
 5. DIY: Ľahká inštalácia bez nutnosti odborníka.
 6. Bez škár alebo s ich nízkym počtom: Menej škár znamená ľahšie čistenie.

Zápory

 1. Limitované štýly: Prefabrikované sprchové kúty ponúkajú menej dizajnových možností ako tie obkladané.
 2. Rozmery: Sú dostupné iba v určitých veľkostiach.
 3. Príliš veľké? Prefabrikované sprchové kúty z jedného kusu nie sú príliš dobré na prerábanie, nakoľko je ťažké alebo až nemožné ich dostať cez dvere. Takéto sprchové kúty sa väčšinou kupujú pri novostavbách.

Obkladané sprchové kúty poskytujú väčšiu kreativitu

Klady

 1. Dizajn: V podstate máte neobmedzené možnosti ako bude vyzerať váš sprchový kút.
 2. Šetrnejšie k životnému prostrediu: Hľadáte „zelenejšiu“ alternatívu keramických obkladačiek? Eco-friendly obkladačky sú vyrobené zo 40-60% recyklovaného materiálu. Recyklované obkladačky sú niekedy krajšie ako tie klasické a cenovo sa nijako veľmi nelíšia.
 3. Veľkosť: Veľkosť sa môže prispôsobiť na každý priestor.
 4. Následný predaj: O niečo lepšia cena za následný predaj.
 5. Tesné priestory: Skvelá voľba pre rekonštrukciu, nakoľko je ťažké dostať veľký stavebný materiál cez dvere.

Zápory

 1. Cena: Drahšie ako prefabrikované jednotky.
 2. DIY: Ak si chcete postaviť takýto sprchový kút je to ťažké až priam nemožné. Mnoho nováčikov na to proste nemá. Ak si chcete ale vymeniť obklad zvládnete to omnoho jednoduchšie. Stredná možnosť je tiež dostupná: spárovanie sklolaminátovej / akrylátovej sprchovej vaničky s dlaždicovými stenami.
 3. Únik vody: Je pravdepodobný únik vody z vaničky, nakoľko sa stavba domu pohybuje. No pamätajte že máte niekoľko možností na výber. Buď nainštalujete sklolaminátovú sprchovú vaničku v spojení s obloženými stenami. Alebo dokonca lepšie, ak chcete zachovať výzor obkladačiek, nainštalujte vaničku z poluuteránu, ktorá sa dá dodatočne obložiť kachličkami.
 4. Pomalšie: Dlhá doba vybudovania takého sprchového kútu.

Oprava prefabrikovanej jednotky

Je to iba maličkosť ak sa mi poškodí takáto sprcha? Nebojte sa, nemusia sa stálu úplne vymeniť.

 1. Stačí bodová oprava so sklolaminátovými zložkami alebo inštalácia ochranného plášťa. Bodová oprava znamená, že môžete opraviť sprchu až pokým ju nebude treba úplne vymeniť.
 2. Opätovné nanášanie plášťa na vaňu by ste mali zvážiť ak vám uniká voda do priestoru medzi plášťom a vaňou.

 

Zavolať na 0911 300 263