7 vecí, ktorým sa vyhnúť aby ste pri renovácii kúpeľne ušetrili
9. marca 2018
Prefabrikované alebo obkladané sprchy: Čo je lepšie?
9. marca 2018
Ukázať všetko

9 spôsobov ako ušetriť peniaze na renovácii kúpeľne

Ak sa chystáte prerábať kúpeľňu tak počítajte s tým, že vaša peňaženka bude o poznanie ľahšia. Každá vec predstavuje potenciálne zvýšenie nákladov. No aj tu sa dá ušetriť. V tomto článku vám ponúkame niekoľko spôsobov ako ušetriť.

  1. Veľkosť kúpeľne sa zmení

Riešenie: Pozmeňte veľkosť miestnosti iba ak je to naozaj nevyhnutné k vyhoveniu vašich požiadaviek. Jedná sa o najdrahší aspekt renovácie kúpeľne. Vyhnite sa mu za každú cenu.

Dôvodom pre túto činnosť je inštalácia. Hlavne odpad toalety a kanalizačné potrubie, nakoľko ich premiestnenie je drahé.

  1. Nosné steny sa musia odstrániť alebo premiestniť

Riešenie:  Preskúmajte možnosti rozšírenia cez obyčajné priečky – steny, ktoré nenosia váhu budovy. Takéto steny sa dajú jednoducho odstrániť použitím jednoduchého náradia. Často nie sú potrebné žiadne povolenia. Platí pravidlo, že vonkajšie steny sú väčšinou nosné. Vnútorné steny, ktoré sú rovnobežné so stropnými nosníkmi, sú väčšinou obyčajné steny, ktoré čiže sú nenosné.

Ak chcete túto nosnú stenu presunúť, môžete to urobiť aj sami. Materiál nestojí veľa. Hlavne je potrebné správne vypočítať zaťaženie a zakúpiť vhodný nosník na udržanie záťaže.

  1. Steny nemôžu podporiť pridanie vetrania, potrubia, elektroinštalácie, okien

Riešenie: Steny nemusia byť nevyhnutne nahradené aby prijali tieto pridania. Zlé stĺpy môže byť príčinou zvýšenia ich nosnosti.

Preriešte tento problém s odborníkom alebo hľadajte ďalšie riešenie.

  1. Sadrokartón je zničený vodou; je potreba úplná výmena

Riešenie: Sadrokartón sa pre zvýšený obsah vlhkosti musí úplne vymeniť. Je to jedna z vecí, s ktorou musíte počítať. Porozprávajte sa s odborníkom, ktorý potvrdí, že je nutná úplná výmena.

Je možné, že iba postihnuté oblasti sa budú musieť vymeniť.

  1. Náhrada umývadla, vane, sprchy a nábytku novými kúskami

Riešenie: Je dôvod výmeny iba estetický alebo naozaj z funkčného hľadiska? Ak vyzerajú zariadenia kúpeľne staro no stále fungujú, nie je výmena nevyhnutná. Niekedy stačí iba vykonať úpravu povrchu vane alebo iného zariadenia, s ktorým nie ste spokojní.

  1. Odstránenie starej sprchy a nahradenie novou obloženou sprchou

Riešenie: Zvážte kúpu sprchového kúta, bez obloženia kachličkami. Je to lacnejšie, pretože si nemusíte najať žiadneho obkladača. Rozdiel je aj v dobe postavenia sprchového kúta, ktorý treba obložiť a toho, čo to nevyžaduje.

  1. Funkčnosť toalety je mizerná; drahá náhrada

Riešenie: Ak chcete ušetriť na toalete, určite si ju namontujte sami. Je to veľmi jednoduchá práca, ktorú zvládne skoro každý zručnejší človek. Nemusíte si najať žiadneho robotníka, ktorý vám iba zvýši náklady.

  1. Zastaraná elektroinštalácia sa musí úplne vymeniť

Riešenie: Prečo? Pretože systém nespĺňa terajší elektrický kód? Ak máte funkčnú elektroinštaláciu nie je dôvod úplnej výmeny. Niekedy stačí len mierne doladenie.

Jedným z bežných príkladov je výmena uzemňovacích uzlov s vývodmi GFCI (uzemňovač poruchového prúdu). Opýtajte sa na názor elektrikára, ktorý nijako nespolupracuje s odborníkmi, ktorých ste si najali.

  1. Úplná výmena inštalácie pretože sa premiestnilo umývadlo, vaňa a sprcha

Riešenie: Naozaj si dvakrát premyslite, či chcete premiestniť tieto zariadenia. Premiestnenie inštalácie je druhá najdrahšia položka pri rekonštrukcii kúpeľne. Ak uvidíte cenu v akej sa pohybuje táto práca, budete nakoniec spokojný aj s terajším rozložením kúpeľne.

  1. Inštalatér hovorí o prehnanej cene za inštalatérske práce

Riešenie: Ak sa vám cena zdá značne prehnaná, zvážte robenie inštalácie na vlastnú zodpovednosť. S príchodom potrubia PEX a tvaroviek Sharkbite si môžete urobiť potrubie za zlomok ceny, ktorú vám navrhol inštalatér.

 

Zavolať na 0911 300 263