7 základných vylepšení pri rekonštrukcii kúpeľne
9. marca 2018
9 spôsobov ako ušetriť peniaze na renovácii kúpeľne
9. marca 2018
Ukázať všetko

7 vecí, ktorým sa vyhnúť aby ste pri renovácii kúpeľne ušetrili

 1. Začatie renovácie bez plánu

Zle: idete do renovácie na náhodu. Veď kto potrebuje plán na takú malú miestnosť?

Aj cez skutočnosť, že kúpeľne sú azda najmenšie z izieb (v priemete 23m2), pri ich rekonštrukcii je vykonaných veľa nákladných činností, ktoré jednoducho nemôžete robiť len tak od oka. Ak nainštalujete niekde toaletu, no nebudete s tou polohou nakoniec spokojní, presunutie vás vyjde na pekný balík peňazí. Takže veľmi dobrá rada je si vytvoriť nejaký plán konečného dizajnu kúpeľne, predtým ako zavoláte všetkých odborníkov.

 1. Drahšie neznamená lepšie

Zle: Vryli ste si do hlavy, že drahšie veci vyriešia vaše problémy.

Odborníci, obchodné reťazce, sklady materiálu a všetci títo ľudia a spoločnosti vám vnukli do hlavy myšlienku, že by ste mali kupovať drahší tovar vyššej triedy. Napríklad, sklenený sprchový kút bez rámčekov je síce atraktívny a oživí to vašu kúpeľňu, no je aj drahší ako ten, ktorý tie rámčeky má. Pri kúpe materiálu sa dvakrát rozmyslite, či naozaj potrebujete tú mramorovú podlahu, skrine z masívneho dreva alebo značkové farby na stenu.

 1. Náhrada miesto opravy

Zle: Odstránenie celej podlahy, ktorá potrebuje iba povrchovú úpravu.

Prerábanie kúpeľne je najťažšie zo všetkých izieb, pretože sa nachádza v srdci domu . Materiál sa ťažko odnáša, no zároveň aj ťažko priváža. Plus ten materiál zvyčajne putuje cez izby, ktoré sa snažíte udržať čisté. Navyše kúpeľne majú malé okienka, alebo v iných prípadoch žiadne, a teda to cez ne nepôjde. Takže oprava vecí je niekedy lepšia ako ich úplná náhrada. Tieto opravy zahŕňajú:

 • Úprava povrchu vane alebo sprchy
 • Lakovanie alebo natieranie skriniek
 • Zasklenie stolíka
 • Úprava povrchu pultu
 • Opracovanie obkladov
 1. Ignorovanie ventilácie

Zle: Ventilátor je posledný na vašom zozname priorít. Veď predsa inštalácia novej sprchy alebo vane je ďaleko zábavnejšia.

Ventilácia sa nezdá ako príliš zaujímavá záležitosť, no v rebríčku dôležitosti je veľmi vysoko. Bez nej by sa vo vašej kúpeľni začala tvoriť pleseň, ktorá zničí akýkoľvek pokus o renováciu.

Dnešné ventiláciu sú ďaleko pred tými z minulosti. Sú omnoho tichšie, účinnejšie, šetrnejšie a silnejšie. Ďalší doplnok, ktorý bude stáť na vašej strane v boji proti plesniam je tepelná lampa, ktorá redukuje množstvo vlhkosti v kúpeľni.

 1. Pokladanie starého druhu dlažby

Zle: Laminát? Prečo nie?

Nepokladajte akýkoľvek druh podlahy. Vyberte si ten vhodný. Možno budete musieť obetovať estetiku pre praktickosť a cenu. Môžete rozmýšľať nad laminátovou podlahou, no nemala by byť vašou prvou voľbou. Skôr choďte do keramických obkladačiek a fóliového vinylu. No ak si myslíte, že fóliový vinyl nie je pre vás, porozmýšľajte ešte niekoľko dní  a porovnajte ceny s tým travertínom, ktorý ste zvažovali. Po chvíli vám aj vinyl príde ako dobrá voľba. Mnoho luxusnejších materiálov si vyžaduje údržbu, ktorá pri lacnejších materiáloch nie je potrebná. Akýkoľvek druh kameňa je potrebné utesniť pri jeho pokladaní, a taktiež znova po nejakom čase aby vlhkosť neprenikla pod povrch kameňa. Aj keď hovoria, že vinyl len tak ľahko neodstránite, nie je to pravda. V tomto prípade je opak pravdou.

 1. Všetko zobrať na seba

Zle: Práve idete namontovať elektroinštaláciu, pretože elektrikári sú drahí. Na viac máte strach z elektriny.

Ak ste zruční v domácich prácach tak môžete namontovať toaletu, položiť keramické obkladačky, podlahu, namaľovať steny, namontovať skrine alebo skompletovať vypínače. No ak sa jedná o stavbu úplne nového sprchového kúta, inštalácia celoplošnej elektroinštalácie alebo kvalitné opravovanie povrchu vašej vane alebo sprchy, určite by ste mali zavolať odborníkov. Ušetríte si frustráciu a dokonca aj peniaze.

 1. Začínanie s hlavnou kúpeľňou

Zle: Zlatko poďme začať s našou hlavnou kúpeľňou, pretože na nej záleží najviac. Potom môžeme ísť na tú detskú…

Ak prerábate kúpeľňu po prvýkrát, bude to pre vás ťažké. Alebo miernejšie povedané, naberiete skúsenosti. Ak si myslíte, že hlavná kúpeľňa stojí za všetky tie nervy, vedzte že nie. Namiesto toho si vylámte zuby na kúpeľni, ktorá sa využíva málo a je menšia.  Skúste rekonštruovať detskú kúpeľňu. Myslíte si, že deti zaujíma keramické obloženie, ktoré je nerovné? No vo vašej hlavnej kúpeľni tieto dokonalosti budete mať každý deň na očiach a bude to pre váš ťažšie. Jednoducho prerábanie hlavnej kúpeľne bez skúseností nie je tak ľahké ako si môžete myslieť.

Zavolať na 0911 300 263