Návrhy kúpeľní
24. apríla 2015
Problém s bytovými jadrami v panelovom dome
27. apríla 2015
Ukázať všetko

Kuchyňa – predstavy do reálneho vyhotovenia

Usporiadanie kuchynskej linky podľa priestorových možností bytu

Klasická priama línia alebo tiež lineárne usporiadanie linky je vhodné pre úzke kuchyne. Všetko vybavenie vrátane kuchynskej linky je situované pri jednej stene. Typ s dvojlinkou, čiže dvojstranná kuchyňa, vyzerá tak, že obe časti linky vedú pozdĺž dlhších stien. Je tu viac úložných plôch. Umiestnenie oboch častí liniek závisí na umiestnení dverí a okien v miestnosti.

Kuchyňa v tvare L – klasická kuchyňa do paneláku

Praktické a obľúbené riešenie u priemerne veľkej rodiny môže poskytnúť kuchyňa v tvare L, alebo tiež rohová kuchyňa. Dôležité je si rozmyslieť, ako budú riešené detaily v rohu, napríklad rohový drez. Pre využitie každého milimetra linky je praktickým tipom pracovná plocha v rohovej časti, naopak ako nepraktické sa preukazuje umiestnenie varného centra do rohu.

Atypické či ostrovčekové usporiadanie kuchynskej linky?

Medzi najlepšie kuchynské projekty patrí atypické riešenie kuchyne, a to typ v tvare U. Výhodou je, že pre linku a tiež pre ďalšie vybavenie môžeme využiť tri steny. Môžeme povedať, že to je bezpečné a zároveň efektívne usporiadanie v uzavretom priestore. Medzi protiľahlými časťami si však musíme nechať dostatok priestoru, aby tu bez problémov mohli pracovať dve osoby, bez toho aby si prekážali a vzájomne do seba narážali.

Vhodnými riešeniami sú aj typy ostrovčekové a poloostrovčekové. Ostrovčekové usporiadanie je podobné tvare L alebo U, ktoré je zväčšené o pracovné miesto uprostred. Pre veľké miestnosti ide o vhodné a praktické východisko. Dôležité je správne naplánovanie a zameranie, aby sme sa zbytočne moc nenachodili. Poloostrůvkový typ kuchyne je vlastne typ U, avšak tretia časť linky (tú krátku) môžu tvoriť len úložné priestory. Môžeme si tiež vytvoriť mobilnú ostrovček, napríklad pojazdný stolík, ktorý má blokovateľná kolieska. S týmto nápadom obstojíme v malých kuchyniach. Ak daný stolík práve nepotrebujeme, jednoducho ho odstavíme.

Módne trendy a nové technológie v kuchyni

Vzhľad kuchyne sprevádza samozrejme módne trendy, vývoj ovplyvňujú tiež nové materiály a technológie plné najrôznejších vychytávok a vymožeností. Zákazníci v súčasnosti dávajú vo väčšej miere prednosť modernému dizajnu s bohatou škálou farieb, prevládajú rovné línie bez prelisov a zdôrazňujú sa hrany. Čo však platí dnes, nemusí platiť zajtra.

Svoju nadčasovosť preukazujú kuchyne klasických tvarov s prelismi a oblúkmi, ktoré sa nikdy neokukajú a zostávajú stále praktické. Dobre odolávajú aj prípadným zmenám v interiéri, uplatňujú sa stále, aj keď zmeníme farebnosť stien, farebnosť textilných doplnkov alebo pozmeníme interiérové ​​dispozície.

Druhým protipólom sú požiadavky inštalácie extravagantných kuchyňou, kde prevláda strohosť až tvrdosť línií, kombinácia kovu a skla, aplikácia hliníkových detailov, lesk a niekedy až kozmický vzhľad. Takáto kuchyňa však musí zodpovedať charakteru celkového riešenia interiéru, inak pôsobí neprirodzene a rušivo.

Do celkového vzhľadu kuchyne prihovára nielen farebnosť stien, ale tiež typ podlahy, výber detailov (madlá, kovanie, dekoratívne sklá, drôtený program, povrchová úprava), ale najmä – životný štýl rodiny.

Zavolať na 0911 300 263