Priestor na sprchu či vaňu – dajte si poradiť
24. marca 2015
Teplé a studené farby – kedy a kam do interiéru
24. marca 2015
Ukázať všetko

Farebné trendy v bytoch a domoch – ako omaľovať

Módne trendy maľovania interiéru

Nielen pri oblečení, ale aj u farieb interiéru sa objavujú módne trendy. Ide samozrejme len o marketingový ťah firiem, aby sa tovar viac predávalo. Zaujímavý postoj k diktátu módy však majú predné dizajnérskej firmy.

Keď sa ako hit sezóny objavia napríklad tyrkysová farba a veľké kvety na poťahoch, na prestížnych výstavách nábytku nájdete v ich expozíciách jeden dva kúsky týchto výkrikov módy, ale prevažná väčšina nábytku zostáva v elegantných farbách.

Špičkoví návrhári dobre vedia, že striedma klasika je nadčasová a bude v interiéri pôsobiť oveľa lepšie.

Napriek tomu, čo vyzerá na prvý pohľad efektne, farby psychiku ovplyvňujú “po svojom”. Príroda nám totiž vložila do podvedomia obraz, ktorý je pre nás najprirodzenejší. Najviac je v prírode zelene a modrej oblohy, v zime prevažuje zase biela alebo šedivá.

Zato pestré farby – červená, oranžová, fialová, ružová – sú zastúpené len skromne, napríklad ako rozkvitnuté kvety v tráve. Hnedá farba vyjadruje stabilitu krajiny či dreva, modrá priezračnosť vzduchu alebo vody, žltá vzbudzuje pocit teplého slnka. Naopak chladivé farby môžu zmierniť pocit horúčavy v miestnostiach príliš prehrievaných, obrátených k západu.

Žlté steny vzbudzujú dojem izby ožiareného slnkom – vhodné využitie nájdu u priestoru orientovaného na severnú stranu. Farby bežné v prírode alebo farby neutrálne sú upokojujúce a dobre je znášame aj pri dlhodobom pôsobení. Priestor zariadený v týchto farbách teda nebudeme chcieť čoskoro meniť, neomrzí sa. Ak v interiéri prevládajú príliš pestré farby (v prírode menej časté alebo neobvyklé), začnú po dlhšom čase našu psychiku narušovať, dráždiť.

Výrazná farba síce môže vytvoriť príjemne oživujúci prvok, ale nesmie jej byť príliš veľa, nemala by sa objavovať vo veľkých plochách. Keď sa nám prestane páčiť, na drobných doplnkoch ju môžete vymeniť za inú oveľa ľahšie ako na stenách, podlahe alebo nábytku.

Červená farba je v interiéri veľmi efektné, ale vo veľkej ploche po nejakej dobe začne dráždiť, zvlášť v miestnosti určenej k odpočinku. Na toalete to vadiť nemusí, ale aj tu sa farba omrzí.

Svetlé steny, tmavšie podlaha

Veľký vplyv na vytvorenie príjemného prostredia a svetelnej pohody v byte má nielen samotná farba, ale aj jej sýtosť. Tmavšie farby pohlcujú svetlo, priestor je nielen temnejší, ale tiež opticky menšie. Svetlá farba priestor zväčšuje, tmavá ho zmenšuje. Tmavé farby na stenách uzavrú priestor do “krabice” a vzbudzujú pocity stiesnenosti (nie sú vhodné predovšetkým pre ľudí s klaustrofóbiou), biele alebo veľmi svetlé steny naopak priestor otvárajú, navodzujú dojem priezračného vzduchu.

Vhodnou farebnou kombináciou podlahy, stien a stropu môžete opticky “upraviť” nevhodné či nepríjemné proporcie priestoru: rozšíriť ho, zúžiť, zvýšiť alebo znížiť. Využíva sa tu efektu tmavej farby, ktorá priestor jednoznačne “uzatvára”. Príliš vysoké stropy znížite tmavšou farbou v kontraste so svetlými stenami. Opačná kombinácia, tmavé steny so svetlým stropom, priestor zvyšuje, ale tiež zmenšuje, tmavé steny sa akoby priťahujú k sebe. Dlhý úzky izba teda môžete skrátiť tmavšou farbou kratších stien, tmavou farbou dlhších stien ho naopak ešte viac zúžite.

Sýtosť farby pôsobia na našu psychiku úplne inak na stenách ako na podlahe. Opäť je tu základom prirodzené prostredie v prírode. Kým obloha je svetlá a otvára svet do diaľok, krajina pod nohami je pevná, tmavá. Preto aj v byte pôsobí najprirodzenejšie biele steny a strop, tmavšie podlaha nám zase dáva pocit stability.

U podlahy okrem sýtosti hrajú úlohu aj konkrétne farby, ktoré sa z prírody zafixovali do nášho podvedomia. Hnedá a tmavšie odtiene okrovej vzbudzujú dojem prírodných pevných materiálov (zemina, drevo). Zelená podlaha pôsobí prívetivo ako tráva na lúke. Biela podlaha nepôsobí ako pevná opora, vzbudzuje pocity neistoty. Naopak príliš svetlé podlahy vyvolávajú dojem, že na ne nemôžeme bezpečne vstúpiť. Biele plochy sú ako záveje snehu, do ktorých sa môžeme zaboriť, na modrej podlahe si pripadáme ako na vode. Zvieratá sa svojimi nepotlačenými inštinkty nám to potvrdzujú jednoznačne: napríklad pes odmieta vstúpiť na podlahu zo skla alebo z roštu, ale tiež na modrý koberec.

Zavolať na 0911 300 263