Umakartové jadro – Aké sú možnosti renovácie a rekonštrukcie
29. júla 2014
Ako vymaľovať izbu?
1. augusta 2014
Ukázať všetko

Maľovanie bytu

Maľovanie bytu – postup ako a čím správne vymaľovať

Obstarali ste si farby a pripravili steny na maľovanie? Teraz už vás čaká samotný náter. Aj pre neho ale platia určité pravidlá.

Kedy maľovať

Termín maľovanie vyberte tak, aby ste mohli počas práce vetrať. Ak ste v maľovaní začiatočníci alebo si toľko neveríte, radšej maľujte za denného svetla. V temných večeroch pri umelom osvetlení nemusíte správne odhadnúť odtieň farieb. Chcete, aby farba rýchlo zaschla? Potom kontrolujte teplotu a vlhkosť vzduchu. Na obaloch sa zvyčajne udáva, za akých podmienok máte farbu nanášať. Hodnota pre ideálnu teplotu sa pohybuje medzi 10-30 °C. Všeobecne platí, že čím nižšia teplota a vyššia vlhkosť vzduchu, tým sa predĺži doba maľovanie kvôli pomalému schnutiu.

Kde začať maľovanie bytu ?

Najskôr začnite maľovať strop. Natierajte ho postupne v pruhoch širokých približne 1 meter. Aspoň vrchný náter nanášajte v smere dopadajúceho svetla. Nebudú potom vidieť šmuhy.

Postup maľovanie voľte tak, aby na maľované plochy nedopadalo tieň. Obvykle sa pri maľovaní postupuje od okna ku dverám. Ďalšiu vrstvu naneste až po niekoľkých hodinách. Presnú dobu nájdete uvedenú na etikete. Pamätajte, že predchádzajúca vrstva musí aspoň mierne zaschnúť.

O počte nanesených vrstiev farby rozhoduje podklad. Ak je pôvodný náter svetlý a povrch hladký, stačí 2 tenké vrstvy. Ak maľujete po dlhšej dobe, potom sú dve vrstvy minimum. To platí aj u zmeny farby (napr. silikátová za vápennú). Farbu pre prvý náter zrieďte, pre ten druhý už nemusíte.

Čím nanášať farbu pri maľovaní

Maliarska štetka

Pred začiatkom práce ju namočte do vody, aby štetiny zvláčneli. Tie u drevených štetiek potom aj lepšie držia a nevypadávajú. Maliarsku štetku je vhodné použiť najmä pre prvý náter, aby sa farba dobre votrela do podkladu (zvlášť do hrubej omietky). V poslednej dobe je obľúbenejšia plochá štetka.

Štetku namáčajte do farby približne do jej polovice, potom ju vždy otrite o okraj nádoby. Farbu rozotierajte rovnakým smerom, nie krížom. Veďte ťahy zvisle s cca 10cm prekrytím predchádzajúceho ťahu.

Valček

Mnoho ľudí dáva prednosť valčeku pred použitím klasickej štetky. Nanášanie farby je totiž rýchlejšie a menej pracné. Jeho použitie na starší, nie príliš pevný náter by sa vám ale mohlo vypomstiť. Pôvodná vrstva farby by sa mohla odlupovať a nabaľovať sa na valček. Preto pred maľovaním nezabudnite staršie múr pripraviť penetráciou.

Príprava valčeka

Aby valček zvláčnel a dobre nasal farbu, namočte ho na 2 až 3 hodiny vopred do vody. Pred maľovaním vodu starostlivo vyžmýkajte.

K dosiahnutiu žiadaného vzhľadu náteru vyberte ten správny typ valčeka. Aj ten rozhodne, spoločne s podkladom a samotnou farbou, o finálnej podobe vašej steney. Hladký povrch získate použitím jemného valčeka s kratšími vláknami. Ak zvolíte hrubší valček a dlhé vlákna, vznikne vám povrch s výraznejšou štruktúrou. Veľkosť valčeka vyberte podľa plochy, ktorú chcete natierať. Pre maľovanie rohov a plôch okolo okien a dverí je vhodnejšie použiť menšiu veľkosť alebo ho vymeniť za plochý štetec.

Valček namočte do špeciálnej misky asi z jednej tretiny. Farba sa pohybom valčeka po plytkom konci misky rovnomerne rozprestrie a odstráni sa jej prebytok. Môžete ho tiež ponoriť do nádoby s farbou a valčekom potom prechádzať pohybom po mriežke. Tým sa zbavíte nadbytočnej farby.

Valčekom nanášajte každý ďalší pruh farby kúsok vedľa predchádzajúceho. Potom prechádzate valčekom šikmo po stene a maľovanie dokončujete rovnobežnými ťahmi. Ak maľujete strop, postupujte podobne ako pri maľovaní štetkou, tzn. nanášajte rovnobežné ťahy kolmo na stenu s oknami.

Striekanie

Ak chcete dosiahnuť rovnomerné pokrytie podkladu, použite striekacie zariadenie. Pripadá vám zbytočné si ho kupovať? Stačí si ho jednorázovo vypožičať u špecializovanej firmy. Použiť môžete aj ručné striekačku, predovšetkým pre ľahké farby (napr. hlinkové). Tie hustejšie aplikujte striekacou pištoľou s kompresorom. Aby ste neupchali trysku, zrieďte a prefiltrujte farbu.

Veľkosť trysky a zriedenie zvoľte podľa údajov výrobcu farieb a návodu striekacieho zariadenia. Dodržujte tiež danú vzdialenosť a rýchlosť pohybu pištole. Pre maľovanie bežných veľkostí bytu ale zvyčajne nemá zmysel použiť striekacie zariadenie, poslúži vám klasická štetka alebo valček.

Alebo sa jednoducho pri maľovaní bytu obráťte na nás, budete to mať bez starostí.

Zavolať na 0911 300 263