Upratovanie bytových domov
24. júla 2014
Maľovanie bytu
1. augusta 2014
Ukázať všetko

Umakartové jadro – Aké sú možnosti renovácie a rekonštrukcie

Umakartové jadro nemusíte rovno búrať

Umakartové jadro už rozhodne nevyhovuje dnešným podmienkam. V panelových domoch predstavovalo rýchlu lacnú variantu výstavby doslova v pásovej výrobe bytu. Dnes už vyšlo z módy a vystriedali ho oveľa modernejšie materiály. Ak sa však nechcete však púšťať do veľkých projektov z “rozbitie polovice bytu“, nemusíte to tak urobiť a rýchlo sa umakartového jadra zbavovať.

Ak nechcete meniť dispozíciu kúpeľne a WC

Ak chcete nechať kúpeľňu na súčasnej pozícii a nechcete nijako meniť celkovej dispozície bytu, nie je problém nechať jadro na svojom mieste a jednoducho jadro obložte. Stavebné práce nepotrvajú tak dlho a hlavne si rekonštrukciu môžete urobiť svojpomocne. Navyše môžete ponechať pôvodné rozvody ako vody, tak elektroinštalácie.

Aj umakartové jadro môže mať svoje výhody

Jedinou nevýhodou je sa, že bude treba ponechať kúpeľňu aj WC na existujúcom mieste. Pri úplnej výmene umakartového jadra sebe totiž využíva možnosť úplného zlikvidovania jadra v prospech rozšírenia kúpeľne alebo jej spojení so záchodom.

Existuje niekoľko možností a teda, stačí si vybrať tú najvhodnejšiu pre vás. Ak totiž skutočne nijako nechcete opravovať bytovú dispozíciu, jadro búrať nemusíte. Obľúbená varianta je jednoducho nalepiť sadrokartónové obklady na umakart. Predajcovia predávajú aj špeciálne, lepidlo, ktoré sadne ako na obklady, tak na umakart, ktoré nestoja veľa ale vyrieši veľa.

Umakartové jadro na sadrokartón

Ďalším riešením je čiastočné odstránenie umakartu a obloženie kúpeľne sadrokartónom a vybetónovanie podlahy. Na sadrokartón, ktory je k stenám treba priskrutkovať, sa potom lepia obklady rovnako ako v predchádzajúcom prípade na umakart. Sadrokartónové dosky vyberte opatrne a vyberte skôr tie kvalitnejšie.

Okrem nich sú výborné aj hotové panely, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako obkladačky, alebo dlaždice. Výhoda je predovšetkým v tom, že nie je problém celý panel v prípade potreby vymeniť.

Vymaľovať a nalakovať bytové jadro

Ďalším riešením je umakartové jadro vymaľovať a nalakovať. Toto riešenie na prvý pohľad nevyzerá príliš “kúpeľňové”, patrí ale k možnostiam, ku ktorým sa vlastníci bytu uchyľujú hlavne kvôli ich nízkej cene.

Renovácia namiesto rekonštrukcie jadra fóliou

Naozaj jednoduchým lacným riešením je oblepiť kúpeľňu samolepiacou fóliou. Musí byť umývateľná a k podkladu by mala dobre priľnúť, Aby sa kvôli vode a vlhkosti neprestala v kúpeľni odlepovať.

Ak už sa rozhodnete pre čokoľvek, nechajte si od nás poradiť a nevrhajte sa robiť nič nepremyslené. V tomto prípade sa totiž neoplatí ponáhľať. Nechcete predsa urobiť to, že do roka budete odlamovať odlepené obklady a prichytávať sadrokartónové panely, ktoré odpadávajú zo stien.

Hoci naše rekonštrukcie kúpeľní vyžadujú rozobratie umakartového jadra, hore uvedené inšpirácie sú v niekktorých prípadoch voľbou vlastníkov bytov.

Zavolať na 0911 300 263