Priestranná kúpeľňa – ako to dosiahnuť
24. marca 2015
Farebné trendy v bytoch a domoch – ako omaľovať
24. marca 2015
Ukázať všetko

Priestor na sprchu či vaňu – dajte si poradiť

Tvar vane ovplyvní prevádzku

Ak dávate prednosť vani pred sprchou, vyberajte ju až po spracovaní premysleného návrhu. Vaňa zaberá v kúpeľni najväčší kus podlahovej plochy a od jej polohy sa väčšinou odvíja prevádzku celej kúpeľne. Dobre prístupná musí byť dlhšia strana, vzdialenosť protiľahlých predmetov sa odporúča až 100 cm. Mamička kúpajúci svoje ratolesti potrebuje pozdĺž vane dostatok miesta.

Najčastejšie sa vaňa pristavuje dlhšou stranou k stene, pristavená kratšou stranou a prístupná z troch strán musí byť tam, kde sa predpokladá kúpanie telesne postihnutých za pomoci ďalších dvoch asistentov. Také umiestnenie ale zaberá príliš veľkú plochu – rovnako ako voľná poloha uprostred priestoru – a je vhodné len do veľkých kúpeľní.

Bežný (a postačujúcou) rozmer vane je 160 × 70 cm, pohodlnejšie vane mávajú až 180 × 90 cm. Ak vám niekto bude tvrdiť, že do malej kúpeľne je vhodnejšie vaňa rohová, pretože vnútorný priestor pre ležanie je na uhlopriečke (a teda dlhšia), pozrite sa najprv na obrázok malej kúpeľne s rozmermi bytového jadra v panelovom dome. Porovnajte, ktorá vaňa zaberie menej plochy a ako dlhý má vnútorný priestor. Rohová vaňa je skôr nepraktická módna záležitosť než úsporné riešenie.

Najlepšie sprcha je “neviditeľná”

Plošne úspornejšie než vaňa býva sprcha, záleží ale na pôdorysnom tvare kúpeľne. Sprchový kút by mal dovoliť nielen opláchnutie tela, ale aj voľnejší pohyb. To neumožní napríklad sprcha 80 x 80 cm zmenšená ešte štvrťkruhovým zakončením. Sprchový kút môže mať aj atypický rozmer, napríklad 70 x 100 cm.

Dôležité je, aby pohyb a roztiahnutie rúk umožnil aspoň jeden väčší rozmer. Sprcha môže byť vymedzená plnými priečkami, ale aj presklenými, ktoré prepúšťajú do sprchy dostatok svetla. Elegantné sú sklenené steny bez rámu, “neviditeľný” (sklenený) sprchovací box navyše opticky nezmenší priestor kúpeľne. Materiálové riešenie je ale otázkou finančných možností, sklá bez rámov sú najdrahšie.

Nemožno jednoznačne určiť, či je vhodnejšie vaňa, alebo sprcha. Pre starších ľudí alebo telesne postihnutých je prístup do sprchy jednoduchšie, zvlášť keď je sprcha bez vaničky. Doplnená by mala byť madlom a sedadlom. Pre rodinu s malými deťmi je naopak nepostrádateľná vaňa, deti si vo vani rady hrajú, privykáme vode a nemajú potom strach z plávania.
Najlepšie riešenie predstavuje vaňa aj sprcha súčasne, ak to však nie je na úkor prístupu k ostatným zariaďovacím predmetom.

Zavolať na 0911 300 263