Farebné trendy v bytoch a domoch – ako omaľovať
24. marca 2015
Krb do každého domu a bytu
24. marca 2015
Ukázať všetko

Teplé a studené farby – kedy a kam do interiéru

Teplé a studené farby

Každý priestor v byte slúži k inému účelu: podľa činností, ktoré v ňom budeme vykonávať, by sme mali uvažovať aj o farebných kombináciách. Všetci dobre vieme, že zelená, modrá alebo šedivá patrí k chladnejším farbám. Ľudia sa im skôr vyhýbajú, chcú mať domov “teplý”.

Chladné farby ale upokojujú a povzbudzujú k činnosti. Môžeme ich teda úspešne využiť v pracovni alebo v izbe príliš temperamentného dieťaťa, ktoré sa na školské úlohy dokáže sústrediť len s veľkými ťažkosťami.

Žlté tóny farieb vyvolávajú dojem preslneného interiéru. Tlmene žltá farba stien môže nahradiť chýbajúce slnko v izbách s oknami na sever, naopak v miestnostiach prehriatych slnečnými lúčmi znásobí pocit horúčavy a bude pôsobiť nepríjemne.

Tiež červená farba je teplá a obľúbená, v interiéri býva veľmi výrazná a efektné. Vo väčšom množstve je však silne dráždivá (nie nadarmo sa červená lampáš stala symbolom nevestincov). Pre mladé páry sa teda červená plocha môže zdať do spálne stimulujúce, ale pre odpočinok a spánok začne po čase vadiť.

Prevažujúca červená farba nie je vhodná ani do izieb nepokojných detí. Podobne dráždi tiež fialová, sýto ružová, oranžová alebo všetky svietivé “fosforové” farby.

Zelená farba by sa ale nemala vo veľkej ploche objaviť pri jedálenskom stole – mohla by sa odraziť na potravinách (mäso vyzerá skazene).

Červená alebo oranžová podporujú chuť k jedlu, môže sa nimi opatrne oživiť zariadenie kuchyne a jedálne. Jedálenský stôl je miestom obzvlášť citlivým na farbu veľkých plôch vo svojom okolí, od nich sa zafarbenie môže odrážať aj na pokrmy. Než si zaobstaráte zelenú kuchynskú zostavu alebo zelenú výmaľbu jedálne skúste si stôl plný lahôdok nasvietiť zeleným svetlom: šunka a mäso dostanú zelenkastý nádych a rozhodne na nich stratíte chuť, budú vám pripadať ako pokazené.

Čo je vhodné do interiéru ?

Zamyslite sa nad tým, ako sa v jednotlivých miestnostiach chcete cítiť. Záleží veľmi aj na vašej povahe, každému vyhovuje iné prostredie. Niekto chce doma len odpočívať, iný tam musí aj pracovať, ďalšie relaxuje aktívnym spôsobom, pohybom. Niekto túži “zašiť” sa do bezpečne uzavretého kútika, iný okolo seba potrebuje voľne otvorený priestor a tmavé steny by ho vyháňali z domova.

Priestor si o svoje farebné riešenie často “povie” sám. Maličké miestnosti alebo tvarovo zložité steny s mnohými zákutiami vyžadujú svetlé farby (najlepšie biele), rovnako tak aj strážnica s malými oknami a nedostatkom denného svetla. Miestnosti na západ, kde býva v lete príliš horúco, osvieži chladnejšie farba maľby stien, izby na sever zase prosluníte teplú žltú.

Zavolať na 0911 300 263