Malá kúpeľňa – aby pôsobila priestrannejšie
21. januára 2015
Rekonštrukcia bytu
3. marca 2015
Ukázať všetko

Ako vymaľovať obývačku

Nábytok je nakúpený, všetko celkom dobre zladené aj so závesmi, už už sa chystáme zapnúť televíziu a zasadnúť do pohodlnej pohovky, lenže … niečo tomu chýba. Kvalitné vymaľovanie, ktoré si zároveň farebne sadne s nábytkom a ostatnými doplnkami a nebude pôsobiť ako päsť na oko. Ako na to?

Typy farieb v obývačke

Obývacia izba je miestom, kde trávime zrejme drvivú väčšinu nášho voľného času. Je to miesto, kde sa stretávame s priateľmi alebo rodinou a podľa toho by sme mali aj vyberať farby pre vymaľovanie. Čo takto napríklad zvoliť oranžovú farbu? Podľa odborníkov podporuje komunikáciu a to ide predovšetkým, nebudeme predsa sedieť pred televíznou obrazovkou s rodinou alebo priateľmi mlčky.

Iní zase tvrdia, že klasická oranžová farba je fádny, nudná a príliš obohraná. Ako inak teda vymaľovať obývaciu izbu? Buď neštandardným odtieňom oranžovej (lososová, okrová a pod.) Alebo napríklad žlto či zelene. Prečo práve tieto farby? Napríklad citrónová žltá zahrieva aj upokojuje preťažené nervy, okrem iného celú miestnosť obývacej izby opticky zväčšuje a zútulňuje. A zelená? Jej svetlý odtieň sa hodí hlavne do chladnejších priestorov, ktorým dodáva punc hrejivosti. Kombinujte ju ideálne s tmavo hnedým nábytkom a postarané bude aj o eleganciu.

Farba do malej obývačky

Do malých obývacích izieb všeobecne voľme skôr svetlé odtiene, ktoré priestor, ako už bolo naznačené, opticky zväčší. Ak budeme mať prakticky celý deň v našom obývacej izbe svetlo, žltú alebo oranžovú z pochopiteľných dôvodov určite nepoužívajme, skúsme iné farebné varianty. Chladné alebo tmavé farby sa samozrejme do obývačky príliš nehodí.

Nezabúdajme ani na to, že sila je hlavne v jednoduchosti. Jednofarebná miestnosť pôsobí určite lepšie ako umelecký experiment v podobe vymaľovanie všetkých štyroch stien rôznymi farbami. Okrem iného táto “zmes” môže pôsobiť aj studeno či dokonca odporne nevkusne, čo predsa nechceme. Vtedy by možno boli lepšie štyri holé biele steny, to ale dnes tiež nie je príliš v kurze …

Obývacia izba – stále o farbách a ďalších typoch

Obývacia izba stále patrí medzi miestnosti, ktoré nás reprezentujú, ale zároveň slúži k oddychu a chceme tu tráviť príjemné chvíľky s rodinou i priateľmi. Preto je potrebné sem voliť farby, ktoré pôsobia harmonicky, Oddychovej, dodávajú pocit bezpečia.

Tento rok zároveň nemusíme zabúdať ani módne trendy, ktoré do obytných miestností radia voliť fialovú. Tá všetky požiadavky spĺňa, je to farba harmónie. Rovnaké účinky potom majú svetlo ružové a lila odtiene. Navyše nie sú tak sýte, preto sú vhodné aj do menších miestností.

Obývačka môžeme vymaľovať aj žlto. Vhodná je ako slnečne žltá, ktorá priestor presvetlí a na pohľad zväčší. Navyše zlepšuje náladu, podporuje pamäť a tiež nám dodáva energiu a zvyšuje aktivitu. Siahnuť môžete aj po citrónovo žltej, teda kombináciu žltej a zelenej. Tento odtieň v sebe spája vlastnosti oboch “materských” farieb, takže rozsvecuje, podporuje aktivitu, ale zároveň ponúka aj pokoj a teplo.

Do obývačky možno odporučiť aj zelenú, avšak vyhnúť by sme sa mali fľaškovo temným odtieňom, ktoré pôsobia ponuro. Trávovo zelená je ale farba jari, nádeje, regenerácia, istoty a mladosti.

Zavolať na 0911 300 263