Generálne upratovanie bytov
8. decembra 2014
Ako vymaľovať obývačku
4. februára 2015
Ukázať všetko

Malá kúpeľňa – aby pôsobila priestrannejšie

Špeciálne v menších bytoch je pre kúpeľňu vyčlenený len veľmi obmedzený priestor, čo má za následok nepríjemný dojem zo stiesneného a prepchaného priestoru. Existuje však niekoľko jednoduchých trikov, s ktorých pomocou sa vaša malá kúpeľňa opticky i reálne zväčší a dopraje vám vďaka tomu väčší komfort.

Čo na steny v malej kúpeľni ?

Najľahšou cestou, ako opticky zväčšiť malú kúpeľňu, je nová farba stien. Oblečte steny do svetlých farieb, ktoré dobre odrážajú svetlo, priestor zvýrazňujú a vizuálne zväčšujú. Najvhodnejšie je samozrejme neutrálna biela farba. Zlá voľba však nie je ani pastelovo modrá, svetlo zelená alebo béžová. Ak vám v kúpeľni jedna farba nestačí, môžete využiť aj tapety so vzorom. Vhodné sú napríklad vertikálne prúžky, pretože tie priestor opäť opticky zväčšujú a predlžujú.

Kam s úložnými priestormi v kúpelke ?

V kúpeľniach, ktoré zrovna neoplývajú voľným priestorom, je absolútne nevyhnutné udržiavať poriadok. Každá vec musí mať svoje miesto a to najlepšie tak, aby sa nič – teda žiadne krémy, hrebene, šampóny a ďalšia kozmetika – nepovaľovali len tak. Aj v malej kúpeľni je teda potrebné dostatok úložných priestorov. Skrinky a ďalšie úložisko je však nevyhnutné orientovať do výšky. V malej kúpeľni je potrebné využiť všetok priestor efektívne, preto sa tiež hodia zavesiť niekoľko poličiek nad toaletu a uskladniť tu napríklad odličovacie tampóny, toaletné papiere a ďalšie toaletné aj čistiace prostriedky. Praktické môžu byť tiež rôzne háčiky a závesné zakladače.

Skutočne v kúpeľni potrebujete klasickej dvere?

V naozaj malej kúpeľni, kde musíte uvažovať nad každým centimetrom, si môžete pomôcť výmenou vstupných dverí. Obzvlášť tie, ktoré sa otvárajú do vnútra kúpeľne, totiž môžu zaberať veľa potrebného miesta, ktoré by bolo možné využiť omnoho šikovnejšie. Namiesto klasických dverí si kúpte radšej posuvné. Prípadne môžete zvážiť aj výmenu matných dverí u sprchového kúta, číre sklo v tomto prípade kúpeľňu opticky zväčšia.

Doplňte zrkadlá

Zrkadlo je v kúpeľni samozrejmosťou a zároveň jedným zo spôsobov, ako jej dodať zdanie priestrannejšie miestnosti. Podarí sa vám nainštalovať do kúpeľne dve zrkadlá, ktoré budú takmer alebo úplne naproti sebe a alebo naproti oknu, dosiahnete toho, že celá miestnosť bude pôsobiť otvorenejšie, vzdušnejšie a priestrannejšie. Je to veľmi jednoduchý spôsob, ale svoj účel splní na výbornú.

Zmenšujeme – malá kúpeľňa, menšia vybavenie

Dnes už nie je problém na trhu zohnať vane, sprchové kúty, práčky, toaletné stolíky i napríklad lampy menších rozmerov ako je obvyklý priemer. Ak zaberá vaňa aj tak veľa miesta, môžete ju vymeniť za sprchovací kút so zvýšenou vaničkou alebo sedátkom pre maximálne pohodlie pri sprchovaní. Do menšej kúpeľne je vhodné voliť tiež kompaktnejšie závesnú toaletu, ktorá vám ušetrí ďalší priestor.

Zavolať