Ako vymaľovať izbu?
1. augusta 2014
Murárske práce
3. augusta 2014
Ukázať všetko

Akou farbou vymaľovať byt a dom ?

Alfa i omega úspešného maľovania bytu. Vybrať tú správnu je vždy otázkou kompromisu. Akou farbou vymaľovať malý byt? Svetlé odtiene sú základ – ideálne v kombinácii s bielou, ktorá váš priestor prežiari a rozšíri, zväčšeniu priestoru pomôže aj tmavá podlaha.

Či už maľujete malý či veľký byt, vždy si vyberte dominantnú farbu v miestnosti. Tú potom skombinujte s dvoma ďalšími farbami, ktoré budete používať pri zariaďovaní celej izby. Viac ako tri farby nepoužívajte a pamätajte, že jedna farba by mala vždy zostať dominantné.

Akou farbou vymaľovať? Vyberte si!

Biela – klasická farba, ktorá navodzuje dojem čistoty a odráža najviac svetla. Opticky zväčšuje, hodia sa preto do malých izieb a bytov. Zohnať sa dá niekoľko druhov bielej farby – do interiérov vždy vyberajte čo najkvalitnejšie farbu (označenie polar alebo profi), kde je najvyšší podiel bielych pigmentov. Takáto farba bude mať najlepšie vlastnosti a bude naozaj biela.

Žltá – zosvetľuje, je veselá, navodzuje dojem tepla a jej svetlé odtiene rozširujú malé izby. Žltá je farbou optimizmu, podporuje komunikáciu a navodzuje chuť k jedlu. Pozor treba dať pri výbere odtieňa – agresívne žltá sa nehodí do detských izieb, naopak mäkké odtiene žltej sú pre ne ideálne. Obľúbené použitie žltej je tiež v jedálňach, kuchyniach a chodbách.

Oranžová – má podobné vlastnosti ako žltá, dodáva energiu, ale ak zvolíte tmavý odtieň oranžovej, môže to niektoré živšie povahy trochu dráždiť. Oranžová sa hodí do kuchýň, obývačiek aj jedální.

Červená – na červenú musíte mať povahu – všeobecne sa hodia len do veľkých miestností, kde je dostatok svetla aj priestoru. Citlivejšieho jedinca môže unavovať aj rozčuľovať, má totiž provokatívny a pohybový vplyv. Červená by sa mala používať veľmi striedmo a s rozvahou – nepatrí do detských izieb (iba vo forme doplnkov), naopak v spálni môže pôsobiť eroticky.

Teplé farby do bytu

Teplé farby pôsobia optimisticky a dodávajú energiu, takže sa hodia pre unavené alebo melancholické osoby, ktoré si želajú doma načerpať energiu a povzbudenie. Ich svetlé odtiene rozširujú a zatepľujú priestor, tmavé odtiene dá dobre využiť pre lokálne výmaľbu jednej alebo dvoch stien – možno tak dosiahnuť optického zúženie miestnosti alebo jej rozdelenie na dve rôzne časti.

Modrá – modrá navodzuje pocit sviežosti, čistoty a pokoja. Je to pohodová farba, ktorá vo svetlých odtieňoch zväčšuje priestor, v tmavých ju možno použiť iba minimálne. Hodí sa do pracovní (podporuje sústredenie) a do spální (upokojuje).

Zelená – u zelenej farby vždy záleží na tom, či zvolíme teplý (trávová, žltozelená) alebo studený (mätová) odtieň. Všeobecne je vhodná do spální, obývačiek i pracovní, pretože má upokojujúce, príjemné vlastnosti. Je to farba prírody a výberom tónov môžeme akcentovať jej veselé (teplé odtiene) i tíšiace (studené odtiene) vlastnosti.

Fialová – tajomná farba, ktorá môže byť buď tmavá – elegantná a vážna, alebo svetlá – nežná a upokojujúca. Fialová farba nie je príliš obľúbená – vymaľovať fialovo si žiada trochu výtvarného, kreatívneho ducha. Ak sa ale podarí nájsť správny odtieň a kombinácii farieb a doplnkov, môže byť fialová veľmi inšpiratívne a príjemná spoločníčka.

Hnedá – obľúbené odtiene hnedej sú napríklad škoricová alebo kávová a presne tieto tóny sa hodí napr do pracovní, spální a všade tam, kde si prajeme skôr upokojiť – to je hlavná vlastnosťou hnedých odtieňov.

Čierna a sivá – sú to neutrálne až negatívne farby a ich použitia odporúčame iba ako doplnkové spolu s inými, veselšími farbami.

Chladné farby do bytu

Chladné farby navodzujú dojem čistoty, sviežosti, pokoja. Inklinujú k nim ľudia energickí, ktorí sa doma potrebujú upokojiť. Všeobecne sa používajú hlavne v pracovniach a spálňach, zvlášť potom ich svetlé odtiene, ktoré rozširujú priestor. Tmavé odtiene studených farieb sa príliš nepoužívajú – hodia sa len do veľkých miestností, plných slnka.

Zavolať na 0911 300 263