Harmonogram rekonštrukcie
18. mája 2015
Technické požiadavky prestavby kúpeľní a jadier
18. mája 2015
Ukázať všetko

Typy bytových jadier

Ešte než začneme s návrhom rekonštrukcie, je potrebné zistiť, ako je riešené existujúce bytové jadro. Jeho konštrukcia môže výrazne ovplyvniť možnosti posúvanie priečok, priľahlé panely alebo nosné tehlové múry, ktoré limitujú maximálne možné rozmery kúpeľne a tiež usporiadanie zariaďovacích predmetov. Naším cieľom je predstaviť najčastejšie typy bytových jadier. Ich označenie pomocou písmen napovedá, ktoré časti je možné meniť. Tvar písmena teda značí priečky, ktoré sa murujú z pórobetónových tvárnic.

Typ H + kk

Tento typ jadier sa vyskytuje veľmi často v staršej tehlovej zástavbe a pomerné zastúpenie má aj v panelových domoch. Na zadnej stene bytového jadra je zavesená kuchynská linka. Tu je potrebné počítať s hrúbkou steny 100 mm, pretože tu budú zabudované všetky prívody vody a odpadové potrubie. Ostatné priečky budú 75 a 50 mm, záleží na konkrétnom usporiadaní kúpeľňového vybavenia.

Typ F + kk

V podstate rovnaká konštrukcia ako u typu H, okrem prednej priečky so zárubňami, ktorá je murovaná alebo z panelu (tu je možné pri rekonštrukcii čiastočne ušetriť). Vo väčšine prípadov sa nejedná o nosnú priečku, takže ani tu by nemal byť problém s jej modifikovaním. Ostatné priečky sú umakartové alebo drevotrieskové.

Typ T

Jadro je vsadené medzi 3 panelové steny, čo môže byť značne limitujúci v ohľadu na veľkosť novej kúpeľne. Ak nie je možné posúvať niektorú z panelových priečok, je možné len posunúť čelné priečku na úkor chodby. Tu sa ako najpraktickejšie riešenie ponúka variant kúpeľne spojenej s WC. Výhodou tohto riešenia bývajú nižšie náklady na materiál hrubej stavby.

Typ E

Casto sa vyskytuje vo väčších panelových bytoch, kde jadro susedí s veľkou predsieňou štvorcového pôdorysu. V takýchto bytoch je možné postaviť veľkú praktickú kúpeľňu takmer bez kompromisov. Sme tu limitovaní iba raz panelovou stenou, čo ponúka slušný počet variantov, ako nové jadro navrhnúť.

V panelových domoch existuje nespočetné množstvo rôznych variantov a modifikácií týchto základných typov. Veríme ale, že na základe týchto je možné si predstaviť, akým spôsobom by sa mohla rekonštrukcia vášho jadra uberať.

Zavolať na 0911 300 263