Ako prerobiť kúpeľňu
4. marca 2018
3 Tipy ako si najať toho správneho odborníka
4. marca 2018
Ukázať všetko

Rekonštrukcia kúpeľne s profesionálom vs. samostatne

Ak niekto si chce prerobiť svoju kúpeľňu, pomaly nikdy ani nepomyslí na to, že všetku prácu vykoná sám a s radosťou. Predsa len je s tým naozaj veľa práce nakoľko to zahŕňa inštalačné a elektrotechnické práce, čo samozrejme sú činnosti vyžadujúce určité schopnosti a skúsenosti. A nemôžeme zabúdať na precíznosť pri práci s kachličkami, kde nejeden by stratil nervy pretože to je práca pri ktorej sa počíta každý jeden centimeter. Preto ľudia volia zavolať profesionála.

No každá minca má dve strany. Aj v tomto prípade nebudete jednoznační či zavolať odborníka alebo sa do toho pustiť sám. Reč je práve o peniazoch. Ak by tieto práce boli zadarmo tak nikdy nikto by si neprerábal svoju kúpeľňu úplne sám.

Viete si zrekonštruovať kúpeľňu? Samozrejme. No mali by ste to byť práve vy? Moju krátku odpoveď nájdete v zhrnutí na konci článku, no poďme si to všetko postupne ujasniť.

Cena   

Môžete ušetriť 50% a viac na nákladoch ak budete prerábať sami.

Za luxus sa platí. A teraz sa nebavíme o krásnych veľkých masážnych vaniach ani o mramorových umývadlách a kachličkách dovezených zo srdca Benátok, nie. Reč je práve o komforte kedy vy sa nemusíte o nič starať a všetku prácu za vás urobí niekto iný a vy nemusíte pohnúť ani prstom.

Ak sa ale rozhodnete prerábať bez pomoci odborníkov budete síce platiť za materiál no nie za prácu. No väčšina takýchto ľudí robí iba povrchová zmeny kúpeľne.

Čas

Najatím profesionálov môžete ušetriť mnoho hodín, dní až týždňov.

Ak ste niekedy prerábali kúpeľňu určite to poznáte. Ráno idete do práce, no ešte predtým sa idete pozrieť ako to tam vyzerá. Pred vami sa objaví prázdna miestnosť s niekoľkými robotníkmi. No keď prídete z práce a vojdete do kúpeľne znova,  bude vás čakať urobený sprchový kút.

V tomto prípade jasne dominuje voľba najatia profesionálov.

Podlaha

Inštalácia podlahy je pomerne jednoduchá a zvládne ju skoro každý. Dokonca s niektorými typmi podláh je to skoro hračka, a tým, že si na to zavoláte profesionálov nič nezískate.

Určite sa to oplatí ak si dáte tú námahu a pustíte sa do podláh sám. Svoju kúpeľňu si zrekonštruujete k vašej spokojnosti s luxusnou vinylovou podlahou za jeden večer. Takže v tomto prípade zavolaním profesionálov nič nezískate.

Steny

Sadrokartón je kľúčom k bezchybným kúpeľňovým stenám. No aj tam sa niekedy vyskytnú rôzne anomálie, čo sa dajú buď pohodlne ignorovať alebo sa budú musieť prekryť.

Inštalácia zeleného sadrokartónu sa nijako nelíši od klasického sadrokartónu. No rozdiel medzi vami a profesionálom je v tom ako bude konečný produkt vyzerať. Ak vám ale nevadia nedokonalosti, môžete ušetriť pár eur tým, že si to urobíte sami.

Pulty umývadiel a skrinky

Vlastníci domov si môžu pulty umývadla a skrinky postaviť sami.  Okrem veľkých kúpeľní,  sa ľuďom iba niečo málo oplatí ak si najmú profesionálov .

Pre dlhé kuchynské linky kde je tolerancia iba naozaj veľmi malá je zvyčajne zavolanie profesionálov veľkým bonusom. No pre taký malý priestor ako je kúpeľňa to nie je nutnosť. Nábytok si kúpite taký ako potrebujete a aký sa vám páči. Samozrejme vo veľkosti, ktorá vám vyhovuje a, s ktorou manipulovanie nebude ťažké. Väčšina kúpeľného nábytku je stavaná tak aby jeho inštalácia bola hračka.

Inštalácia umývadla

Ak máte nainštalované potrubie, môžete sa pustiť do toho sami, ak nie, zavolajte inštalatéra.

Ak máte v kúpeľni zavedené vodovodné a odpadové potrubie, inštalácia umývadla by nemala byť problémom. Ak ale takéto potrubie nemáte, určite zavolajte inštalatéra nech vám s týmto problémom pomôže.

Inštalácia sprchy/vane alebo úprava povrchu

Mnoho ľudí si na tieto práce najíma odborníkov, aj keď si sami spravujú iné časti kúpeľne.

Ak si staviate novú sprchovú vaničku a steny s kachličkami, vtedy je inštalácia náročná. No ak to dokážete sami, potom je pre vás všetko možné. No mnoho ľudí si radšej na to najme profesionála. No na druhej strane inštalácia prefabrikovaného sprchového kúta je už v silách viacerých zručnejších domácich majstrov.

Pri úprave povrchu ak si najmete na to firmu, oplatí sa to, nakoľko konečný vzhľad stojí za tie peniaze.

Maľovanie

Ak si na to niekoho najmete nezískate tak veľa ako si myslíte. Urobte to sám.

Ak by som si mal najať majstrov, určite by to bolo vtedy ak by som potreboval vymaľovať celý byt alebo niekoľko naozaj veľkých miestností. V opačnom prípade určite nie.

Zhrnutie

Pokiaľ nemáte extrémne veľkú kúpeľňu, mnoho častí celkovej rekonštrukcie si viete urobiť sám. Pre robenie jadra si ľudia najmú inštalatérov a elektrikárov, no ostatné si už spravia sami. Pri malých úpravách a povrchových zmenách ani nepremýšľajte o zavolaní odborníkov.

Zavolať na 0911 300 263