čistý dizaj kúpeľni
Novinky v kúpeľňových trendoch
4. januára 2018
Rekonštrukcia kúpeľne s profesionálom vs. samostatne
4. marca 2018
Ukázať všetko

Ako prerobiť kúpeľňu

Prerábanie kúpeľne je späté s dvoma myšlienkami, ktoré sú úplne odlišné. Buď vás napadne tá krásna žiariaca a čistá biela kúpeľňa, alebo chaos a všadeprítomný neporiadok. No poďme sa ale spoločne pozrieť na niekoľko krokov pri rekonštrukcii vašej kúpeľne.

 1. Aká veľká má byť rekonštrukcia?
 • Povrchové zmeny. Začneme od tých najmenších a najľahších zmien, a to povrchových. Možno ste spokojní s polohou a veľkosťou kúpeľne a štruktúrne elementy kúpeľne (steny, trámy, atď.) sú taktiež v skvelej kondícii. Heslo pri takejto rekonštrukcii znie: „pokryť, no nenahradiť“. Predsa len, z času na čas je potrebné vystúpiť z tieňa monotónnosti a oživiť vašu kúpeľňu.
 • Zmena rozloženia. Tu to začína byť o niečo ťažšie: štruktúrne elementy sú stále v poriadku, no máte chuť urobiť pár povrchových úprav, a tiež zmeniť rozloženie okolitého nábytku.
 • Celková rekonštrukcia. A nakoniec sa dostávame k najťažšej časti. Pri tomto type rekonštrukcie chcete urobiť všetko čo bolo vymenované vyššie, no je tu ešte jeden problém. Za tých pár rokov využívania kúpeľne nahromadená vlhkosť spôsobila to, že trámy začali hniť a steny a okná sa začali pomaly rozpadať.

Ak ste sa dostali do bodu kedy rozmýšľate o rekonštrukcii kúpeľne, určite si pozrite rozvrh hodín rekonštrukcie kúpeľne, aby ste zistili koľko vám dané prerábanie zaberie času a či to naozaj chcete podstúpiť.

 1. Finančná stránka rekonštrukcie

Prerábanie kúpeľne nie je lacná záležitosť. Cena sa pohybuje od 12 000€ až 15 000€ a to sa rozprávame o základných, funkčných rekonštrukciách.

Dokonca aj keď máte malú kúpeľňu vám to veľmi nepomôže. Cena sa totiž odvíja hlavne od rôznych typov majstrov (t.j. elektrikári, inštalatéri, atď.) a od drahých typov vykonanej práce (inštalácie, stolárstvo, atď.). No otázku ako zaplatiť tieto drahé rekonštrukcie je mnoho odpovedí. Asi najbežnejší spôsob financovania je prostredníctvom vlastného úveru na bývanie.

Pri pohľade na všetky tieto výdaje sa nejednému zatočí hlava. No existuje veľa spôsobov ako ušetriť aj na niečom ako je práve rekonštrukcia.

 1. Prerábať sám alebo si najať odborníka?

Je dôležité si uvedomiť o akú rekonštrukciu sa jedná, a podľa toho sa rozhodnúť, či to zrealizujete sám alebo zavoláte profesionála. Ak máte v pláne vykonať iba nejaké povrchové úpravy a cítite sa odhodlane, tak určite by ste mali byť schopný to urobiť bez pomoci.

Nie všetky úlohy sú rovnaké. Inštalácia novej toalety je síce jednoduchá, no  vybudovanie nového sprchového kúta a následné obloženie kachličiek je niečo, čo by ste mali prenechať na profesionála. Pred rekonštrukciou pouvažujte či by ste ju zvládli sám alebo, či odborník je tá lepšia voľba.

 • Licencie odborníka. Ak ste sa rozhodli pre najatie odborníka, jedna z prvých vecí čo by ste chceli a mali urobiť je sa uistiť, že ten koho najímate je vhodne licencovaný. Aj keď licencia neznamená známku kvality, no budete si istý, že práve daný pracovník spĺňa minimálne požiadavky licenčnej agentúry.
 • Povolenia. Tiež sa môžu požadovať rôzne povolenia, či už elektrotechnické, stavbárske alebo mnohé iné.
 1. Zmena rozloženia kúpeľne

Ak chcete trošku oživiť a pozmeniť vašu spálňu, tak jednoducho posuniete skriňu sem, nočný stolík tam a posteľ presuniete na druhú stranu izby. No s kúpeľňou to nie je také jednoduché. Na rozdiel od  vašej spálne, v kúpeľni nepresúvate iba viditeľný nábytok a ostatné zariadenia, ale taktiež elektrické a inštalačné systémy. Zmena rozloženia, hlavne pri toalete a sprche, vás vyjde na hromadu peňazí, čiže si to dvakrát zvážte či je to nevyhnutné.

 1. Nové steny, trámy a ostatné štruktúrne elementy

Nakoľko sa v kúpeľni hromadí a udržiava vlhkosť, tak časom by ste mali zvážiť výmenu sadrokartónu. V kúpeľni by ste mali používať  špeciálny sadrokartón, ktorý je odolný voči vlhkosti, nazývaný „zelený impregnovaný sadrokartón“ a v oblastiach s vysokou koncentráciou vlhkosti ako sú sprchy a vane by ste mali používať lepiacu maltu.

Našťastie nemusíte meniť všetko čo je v stene. No ak to urobíte (v prípade, že konštrukcia steny alebo trámy sú v dezolátnom stave), počítajte s možnými ďalšími úpravami.

 1. Oprava sprchy a vane, úprava povrchu alebo nahradzovanie

Sprcha, vaňa alebo kombinácia sprchy a vane je srdcom kúpeľne. Pre mnoho ľudí je to tiež dôvodom prečo sa rozhodli prerábať kúpeľňu.

Ak to čo vás trápi je pár prasklín na vašej vani alebo sprche, nezúfajte, oprava vás príde na pár eur. S vyblednutou farbou alebo špinou by tiež nemal byť problém.

Ak vaše problémy nevyrieši oprava ani úprava povrchu, ďalšou z možností je nanesenie akrylátovej vložky vane, čo je akoby kabát pre vašu starú a nepeknú vaňu. No ak vám ani toto nepomôže, mali by ste zvážiť postavenie sprchového kúta.

Zvážiť môžete aj inštaláciu novej akrylovej alebo sklolaminátovej vane/sprchy. No samozrejme si dopredu skontrolujte rozmery aké potrebujete aby sa vám vaňa zmestila cez dvere.

 1. Podlaha kúpeľne

Pri výbere podlahy do kúpeľne musíte byť veľmi precízni. Nemôžete vybrať len tak kadejakú podlahu. Jedným z najväčších favoritov v tejto oblasti sú práve keramické kachličky, no s laminátovými a plávajúcimi podlahami neurobíte krok vedľa. Nech si už vyberiete akokoľvek, hlavne sa vyhýbajte podlahám z masívneho dreva, nakoľko tie sa s vlhkosťou veľmi dobre neznášajú.

Zavolať na 0911 300 263