Omietkové systémy – typy omietok a čo to vlastne je
16. novembra 2014
Prerobenie jadra v paneláku
17. novembra 2014
Ukázať všetko

Sadrové omietky

O sadrových omietkach hovoríme stále častejšie

Sadra je jeden z najstarších stavebných materiálov vôbec, už tisícročia je cenená pre svoje vlastnosti v bývaní. Sadrové omietky sú univerzálny podklad, je možné ich použiť na strop, kuchyňu, kúpeľňu aj pivnica. Sadrové omietky majú rovnakú pH hodnotu ako ľudská koža, čo platí i pre difúziu vodných pár. Sú schopné vytvoriť “prima klímu” v miestnosti vďaka veľkým vzduchovým pórom. Nadmerná vlhkosť sa absorbuje a uložená, v prípade potreby je opäť “oddýchaná” a výsledkom je stabilná príjemná klíma miestností. Diaľke prednosťou je ľahká aplikácia s radou možností.

Sadrová omietka na rad spôsobov

Sadrová omietka urýchli stavbu 2 až 3 krát. V priemerných stavebných podmienkach potrebuje na vyschnutie cca 10 až 14 dní (omietky s cementom až 28 dní). Vytvorí nielen obdivuhodný vyleštený – hladený povrch, ale aj hrubú štruktúru kamienkov alebo zaujímavých povrchov. Je predurčená ako podklad pre náter, tapety, lepenie atď. Sadrové hladené omietky sú navyše oproti štukovým dokonale opraviteľné. Tiež ľahko a rýchlo absorbujú teplo. Bol zistený vzájomný pomer medzi teplotou stien a vnútorného priestoru miestnosti. Ak je tento vzťah v rovnováhe, je pre človeka v danej miestnosti nejprijatelný. To spĺňajú sadrové omietky so súčiniteľom tepelnej vodivosti = 0,25 až 0,35 W / mK. Udržujú vysoké pohodlie v interiéri a ešte ušetrí energiu.

Ako upraviť podklad

Pred aplikáciou omietok vo väčšine prípadov nevyžadujú podklady špeciálne úpravy, výnimkou sú nenasiakavé (hladké najčastejšie prefabrikované betóny) alebo naopak vysoko nasiakavé podklady (pórobetón). V prvom prípade je potrebné opatriť podklad prostriedky, ktoré zvyšujú priľnavosť , v druhom prostriedky znižujúce nasiakavosť. Podklad musí mať minimálne + 50C (tj teplota vzduchu cca 100C), inak dochádza k nedostatočnej kryštalizácii omietky, zníženie jej pevnosti aj prídržnosti.

Sadrové omietky možno obkladať keramickými obkladmi, maľovať (okrem silikátových farieb), tapetovať aj naťahovať ušľachtilými omietkami. Pod obklad alebo tapetu je potrebné použiť penetráciu.

Ručné sadrové omietky a ich spracovanie

Pri ručnom spracovaní sadrových omietok vynikne aj ich vysoká priľnavosť a prípadná ľahká možnosť opravy. To je v domácom i priemyselnom použití veľmi dôležitá a praktická vlastnosť. Postup ručná aplikácia sadrovej omietky je veľmi jednoduchý.

Príprava spočíva v rozmiešanie zmesi lyžicou alebo miešacím nástavcom na vŕtačke. Sadrová omietka sa následne na stenu nahádže alebo natiahne – vtlačí hladidlom. Ihneď po nanesení sa vykoná jej prvý stiahnutie latou. Nasleduje porovnanie do roviny a po čiastočnom stuhnutí sa definitívne dorovná. Omietnutá stena sa na záver rozfilcuje penovým hladidlom alebo sa vyhladí, prípadne sa vykoná iná finálna úprava povrchu.

Zavolať na 0911 300 263