9 rád pre rekonštrukciu domu
20. októbra 2014
Rekonštrukcie lódžií a balkónov a bytov
28. októbra 2014
Ukázať všetko

Riziká zvýšenej vlhkosti po rekonštrukcii domu a bytu

Opravou domu či bytu sa dá veľa vylepšiť, ale aj pokaziť. Z niektorých činností, ktoré ľudia dnes často vykonávajú pri rekonštrukciách, môžu plynúť vážne riziká.

Búrať priečky sa nesmie bezmyšlienkovite

Odstrašujúci príklad je otvor do nosnej priečky budovy. Niekedy v dobrej viere, ale väčšinou

kvôli nedodržaniu predpisov alebo snahe prílišne ušetriť si ľudia pri rekonštrukciách môžu zavariť na vážne problémy. Tie často hrozia aj pri renováciách bytov a celých panelových domov, pri búraní starých striech či ventilačných potrubí alebo pri zasklievaní balkónov a lodžií.

Vyplýva to zo skúseností renomovaných odborníkov z Českej komory autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe (ČKAIT).

Nová okná bez úpravy vetrania a bez rady odborníka

Je to veľmi častá ťažkosť v domoch, kde sa vymieňali okná za nové. Keď sa vonku ochladí na nulu, alebo ešte viac, začne sa zrážať para na dolnej časti skla okolo rámu. Čím je väčšia zima, tým viac pary kondenzuje, niekedy aj do polovice okien. Voda sa objavuje aj okolo okenných závesov alebo celej spodnej časti rámu. Zrazené kvapky stekajú dole, vytvárajú nevzhľadné mapy na stene, kaluže na parapete a časom sa objaví aj plesne v okolí okien.

Niekedy nepomáha častejšie vetranie ani mikroventilácia. Rozbujnelé plesne potom vytvárajú nezdravé prostredie, oslabujú imunitu obyvateľov a podporujú u nich vznik alergií. V domoch s trámovými konštrukciami navyše hrozí, že začnú zahnívať záhlavia trámov a strop, či iná konštrukcia a môže sa zrútiť. Vyššie riziko je najmä v bytoch s plynovými spotrebičmi. U drevených okien môže tiež dlhodobé vystavenie vlhkosti skrátiť životnosť rámov.

Základ problému je spoločný. Okná sa rosia preto, že povrchová teplota skiel alebo ráme okna na interiérovej strane klesne pod teplotu rosného bodu a vodná para obsiahnutá vo vzduchu začne na chladné ploche kondenzovať.

Príčin môže byť niekoľko. Niekedy sú na vine radiátory či priamotopy s malým výkonom alebo na zlom mieste. Vykurovacie telesá je dobré inštalovať pod oknami. Prúdiaci teplý vzduch ohrieva sklo, zvyšuje jeho povrchovú teplotu a znižuje riziko kondenzácie.

Keď vymeníte okná, je nutné zmeniť aj režim vetrania. Známe je už niekoľko havárií, kedy rámy neudržali zasklenia a to sa zrútilo na zem.

Keď vymeníte okná, je nutné zmeniť aj režim vetrania.

Rosenie môžu zvyšovať aj interiérové ​​horizontálne žalúzie, ktoré bránia prístupu teplého vzduchu ku sklu okna. To je asi najľahšie odstrániteľné. Úskalím býva často aj nedostatočné vetranie, kedy sa v byte dlhodobo udržuje vyššia vlhkosť než normových 50 percent. A chyba môže byť aj priamo v oknách keď majú parametre horšie, než udáva norma, alebo sú zle nainštalovaná. Požadovaná hodnota prestupu tepla Uw je 1,5 W / m². K, odporúčaná je 1,2 W / m². K.

Keď už svár nastane, pomôže zabezpečenie intenzívnejšieho vetranie a ohrievanie okien. Dobré je potrebné zaobstarať si vlhkomer a relatívna vlhkosť sa snažiť udržiavať pod 50 percentami. Na mieste je preveriť vhodnosť inštalácie a výkon vykurovacích telies, rovnako ako kvalitu okien a ich montáže. Počítajte však s tým, že naprávať takéto chyby je zvyčajne nákladné a znamená to ďalšie stavebné úpravy.

Preto je lepšie sa rizikám vyvarovať. Odborníci odporúčajú súčasne s výmenou okien nechať upraviť aj systém vetrania v dome. Ideálne v bytoch inštalovať vzduchotechniku ​​s núteným vetraním a prípadne aj rekuperáciou tepla. Vysoká šanca, že sa okná rosiť nebudú, je pri výmene podľa projektu podpísaného autorizovaným inžinierom.

 

Zavolať na 0911 300 263