Fasádne omietky – ako môžu imitovať iný materiál
16. novembra 2014
Sadrové omietky
16. novembra 2014
Ukázať všetko

Omietkové systémy – typy omietok a čo to vlastne je

Omietkové systémy

Keď hovoríme o omietkach, v podstate sa bavíme o omietkových systémoch, pretože výslednú omietku tvoria vo väčšine prípadov viac vrstiev maltoviny. Jedná sa o postrek, jadrovú omietku a štukovú vrstvu, penetračný alebo podkladový náter, spevňujúci sieťovinu či konečný farebný náter.

Omietkový systém je dobré voliť vždy od jedného výrobcu, aby sa zabezpečilo, že budú jednotlivé vrstvy maximálne spolupracovať. Samotná omietka sa potom skladá zo spojiva, plniva, prísad a vody. Ako spojivo je u fasádnych omietok používané vápno, cement, organické živice a disperzie na báze plastov. Podľa spojiva sa potom rozlišujú omietky minerálne, akrylátové, silikátové alebo silikónové. Plnivo predstavujú rôzne zrnité piesky, kamenné drviny, perlitové hmoty či múčky.

Omietky minerálne či vápennocementové?

Najpoužívanejším typom fasádnych omietok sú dodnes vápennocementové omietky, ktoré vynikajú svojou pevnosťou, tvrdosťou, odolnosťou a dobre sa spracovávajú. Podiel vápna im zaisťuje tiež priedušnosť, cement potom pevnosť. V minulosti sa používali predovšetkým vápenné omietky, ktoré však boli plne nahradené práve omietkami vápenocementovým.

Stretnúť sa môžete aj so samotnými cementovými omietkami, ktoré sú veľmi odolné a tvrdé a preto sa používajú predovšetkým na sokle budov. Poslednou dobou sa hojne používajú minerálne omietky, ktorých plnivom je kamenivo so zrnitosťou od 1 do 5 mm. Kúpite ich už presne namiešané v suchých zmesiach. Medzi hlavné výhody minerálnych omietok patrí priedušnosť, univerzálnosť a tiež dlhá životnosť. Dajú sa použiť takmer na všetky druhy podkladov a zatepľovacích systémov.

Pastovité omietky

Omietky v pastovitej forme sú dnes veľkou konkurenciou práve minerálnych omietok. Nanášajú sa v tenkej vrstve a dajú sa aplikovať aj na minerálne jadrovú omietku. Ak ich chceme naniesť na iný podklad, musíme použiť výstužnú sieťovinu, aby sa zabránilo vzniku trhlín a mechanickému poškodeniu. Medzi výhody moderných pastovitých omietok, čo sú omietky akrylátové, silikónové a silikátové, patrí vodeodolnosť, odolnosť voči mechanickému poškodeniu a znečisteniu.

Akrylátové omietky

Akrylátové omietky – ide o najpoužívanejší druh omietok, ktorý láka ako nízkou cenou, tak aj pestrou paletou farieb. Za nevýhodu je však považovaná nízka prievzdušnosť. Je tak dobré je aplikovať len tam, kde nie je táto vlastnosť nevyhnutne dôležitá (napr. U kontaktných zatepľovacích systémov s polystyrénom). Nehodia sa príliš na rekonštrukcie, pretože na ne nie je možné ďalej aplikovať nátery či materiály na báze vápna, cementu, ani na silikónovej alebo silikátovej báze.

Silikónové omietky

Tieto omietky vynikajú vysokou paropriepustnosťou a navyše majú všetky výhody omietok akrylátových. Ich vysoká kvalita sa samozrejme odráža na vyššej cene. Niektoré silikónové omietky boli špeciálne vyrobené tak, aby znemožňovali množenie rias a výskytu machu na fasáde, iné vynikajú samočistiacim efektom (nanotechnológie). Silikónové omietky sú vhodné pre aplikáciu na všetky podkladové materiály, okrem akrylátu.

Silikátové omietky

Najlepšie paropriepustnosťou, ale zase nižší pružnosťou a vodoodpudivosťou sa potom vyznačujú omietky silikátové, ktoré sú však navyše prirodzene odolné voči plesniam a machom. Ak by sa do silikátových omietok pridal silikón, bola by zvýšená vodoodpudiovost a tiež odolnosť voči usadzovaniu nečistôt. Pokiaľ teda hľadáte kompromis medzi silikónových a silikátových omietkami, vyberte silikón-silikát.

Fasádne farby – nespočetné množstvo farebných odtieňov

O tom, akú farbu bude mať fasáda vo finále, rozhoduje prefarbená omietka alebo fasádny náter. Aj fasádnu farbu je však treba vyberať podľa druhu podkladu a zabúdať nesmieme ani na priedušnosť. Fasádne nátery sú rovnako ako omietky vápenné, akrylátové, silikónové a silikátové. Podobné je aj ich použitie. Vápenné sa najlepšie hodí k rekonštrukciám starších fasád, akrylátové na nevápenné a dobre odizolované podklady proti vlhkosti a silikónové a silikátové môžeme vďaka ich priedušnosti aplikovať takmer na všetky druhy podkladov. Ak sa napríklad rozhodnete pre fasádne farby alebo omietky Primalex, môžete si vyberať až zo 7000 odtieňov farieb. V kolorovacom centre sa o prefarbovaniu stará počítačom riadený automat alebo poloautomat.

Rozmanité designy fasád

V súčasnosti sú na trhu také fasádne omietky, ktoré vás svojim vzhľadom upútajú na prvý pohľad. Fasáda tak získa nielen atraktívne, ale aj elegantný vzhľad a pritom zostanú zachované všetky potrebné vlastnosti, ako je odolnosť voči poveternostným vplyvom, paropriepustnosť, odolnosť voči plesniam, machom a hubám.

Fasády sa môžu napríklad podobať prírodným materiálom, ako je drevo, kameň či kov. Ak teda chcete ísť ruka v ruke so súčasnými trendmi v omietkach, môžete siahnuť po omietkach či fasádnych náteroch v prírodných farbách a dekoroch. Veľmi atraktívny je tiež mozaiková omietka určená pre dekoratívne povrchové úpravy ako vonkajšieho, tak aj vnútorného prostredia. Je ideálna pre mechanicky a vlhkostne namáhané povrchy. Zaujmú tiež dekoratívne farebné omietky na báze umelej živice.

Pri použití konkrétnej fasádnej farby znížite teplotu na fasáde o 15 až 20%. Táto farba totiž odráža infračervené žiarenie a chráni tak izolačnú vrstvu a omietkové plochy pred poškodením. Omietka môže mať tiež rôznu štruktúru, môže byť roztieraná či ryhovaná. Roztieranie získame kruhovým pohybom plastového hladítka, u ryhovaných omietok záleží na veľkosti ryhovacích zŕn.

Zavolať na 0911 300 263