Rekonštrukcie bytovych jadier v Bratislave
16. júla 2014
Ako opticky zväčšiť kúpeľnu pomocou farieb a vhodnej dispozície
19. júla 2014
Ukázať všetko

Obklady a dlažby do bytového jadra

Keď už máme rekonštrukciu jadra takmer hotovú

Podlahy s dlažbou volíme najčastejšie v hygienických priestoroch, kúpeľňa a WC sú samozrejmosťou. Ich výsadami sú ľahká údržba, pomerne dlhá životnosť a odolnosť. Aby však dlažba skutočne dobre slúžila a vydržala čo najdlhšie, je potrebné ju správne položiť.

Začíname výberom dlažby a kontrolou dodávky po doprave

Do interiéru nie je nutné inštalovať dlažbu s najvyššou odolnosťou voči mrazu. Napriek tomu je však nutné použiť predovšetkým v bytových kúpeľniach dlažbu s minimálnou nasiakavosťou, čo je údaj, ktorý s mrazuvzdornosťou priamo súvisí. Čo nás u interiérovej ​​dlažby zaujíma najviac, je však odolnosť voči oteru. Nesmieme zabudnúť, že predovšetkým tam, kde sa často chodí, je na odolnosť povrchu dlažby kladený vysoký nárok. Všetky potrebné technické údaje o dlažbe, ktorú si vyberáme, nájdeme na každom balení (krabici). Ideálny je výber takzvanej rektifikované dlažby – tieto dlaždice sú po výpale presne zrezávanie (kalibrované) na presný rozmer. Rektifikovaný dlažbu potom môžeme pokladať na “minimálnu škáru.” Ak sme si dlažbu už vybrali a objednali, je tiež nutné skontrolovať stav dodávky tohto stavebného materiálu. Je nutné prehliadnuť ešte pred pokládkou celú dodanú sériu. Kontrolujeme kvalitu dlažby, odtieň a rozmery (jednoduchým porovnaním obkladov). Porovnávame pritom dlažbu z rôznych obalov (krabíc). V skutočnosti môže dôjsť aj k omylu a v niektorých krabiciach môže byť úplne odlišná dlažba. Nezabudnite, že tovar môžete reklamovať len pred pokládkou.

Informácie o dlažbe a obklade

Na každom obale (balení) s dlažbou by mali byť uvedené všetky dôležité informácie (identifikačné údaje produktu) – katalógový názov, formát (rozmer), kvalita, farebný odtieň, kalibrácia, dátum výroby, číslo triediča a ďalšie dôležité vlastnosti. Predovšetkým kvalita produktu je potom definovaná normou. Ak v dodávke nájdete viac ako 5 vadných dlaždíc na 100, nemožno už takú kazovosť tolerovať, ak chcete skutočne kvalitné dlaždice a neobjednali ste si podradné tovar nižšej kvality. Ak nájdeme v dodávke väčšie rozdiely vo farebnosti a kalibráciu (rozmeroch) dlaždíc, možno už hovoriť o odlišných výrobkoch nevhodných pre pokládku na rovnakej ploche. Pred položením je tiež potrebné presne dodržiavať pokyny uvedené na obaloch a prípadne v priloženej príručke. Je tiež nutné vybrať vhodný druh lepidla a miešať ich s vodou v správnom pomere. Dlažbu ukladáme zásadne so škárami, ktoré je po vytvrdnutí lepidla nutné vyškárovať špeciálnou škárovacou zmesou. Nakoniec nesmieme zabudnúť, že pri keramických obkladových prvkoch dôjde k určitému zvýšeniu objemu, ktorý je spôsobený penetráciou vody do obkladov. Práve preto sú tiež nevyhnutné škáry. Pre pokládku obkladov a dlažby sú samozrejme určené príslušné normy

Príprava podkladu

Príprava celistvého, pevného a rovinného podkladu bez nečistôt a mastnoty je pre pokládku dlažby zásadný. Nikdy sa nespoliehajte na to, že je plocha novo vybetónovaná. Je potrebné skontrolovať rovnosť podkladu a prípadne plochu aspoň miestami vyspraviť a nechať stierku vyschnúť. Rovnako tak je dôležitá vzájomná kolmosť plôch. Určite sa nesnažte vyrovnávať nerovnosti lepidlom. Preň je priamo určená maximálna možná hrúbka vrstvy. Rovnako tak je treba upraviť nesúdržnú podkladovej vrstvy. Ak si neviete poradiť sami a potrebujete sa poradiť s odborníkmi, neváhajte nám zavolať, alebo nechať na seba kontakt.

Fotografie niektorých realizácií – obkladov a dlažieb kúpeľňových jadier v paneláku

Pred obkladaním si premyslite priebeh a výzor škár

Poriadne si najprv premerajte obkladanú plochu, skontrolujte rozmery obkladového materiálu a počítajte. Zistíte tak dopredu, aké široké budú dorezy a kde bude vhodné ich umiestnenie a zároveň si vypočítate šírku škáry. Zamyslite sa tiež nad budúcim umiestnením zariaďovacích predmetov. Škáry by mali byť vždy rozmiestnené symetricky alebo uprostred menších plôch. Zle umiestnené škáry poškodia celok z estetického hľadiska. Je jednoducho nutné vnímať, čo je pre naše oči zásadné pri vstupe do obkladaného priestoru. Môže ísť o stred podlahy, sprchovací kút, protiľahlú stenu, roh miestnosti a podobne. Zásadný výzor môže urobiť napríklad aj listela. Dominantný je jednoducho priestor, miesto, kam sa náš pohľad zameria hneď pri vstupe. Z vyššie uvedených dôvodov je tiež dôležitá voľba formátov dlažby a obkladov.

Obkladajte iba s modernými materiálmi

Dávno sa už neobkládá cementovou maltou “na buchty” v prípade obkladov a “do betónu” v prípade dlažby. Moderné lepidlá umožnia tenkovrstvové lepenie, kedy je plocha dlažby a obkladov z rubu prilepená úplne. Moderné postupy pritom šetria aj čas, nielen materiál a s ich pomocou dosahujeme lepších a presnejších výsledkov. Kľúčom je teda výber správnej stavebnej chémie, ale aj náradie. Dôležité je tiež využitie ucelených systémových prvkov dodávaných dlaždíc. Soklové dlaždice sa predávajú ako samostatné prvky, rovnako ako napríklad listely či bombaty, ktorými zdôrazňujeme obkladanej steny. Použiť musíme tiež rohové, ukončovacie a dilatačné lišty.

Kladenie dlažby k kúpeľni alebo WC

Presné škáry vytvoríme pomocou plastových krížov. Ak už máme dôkladne spočítaný priestor a pokládku premyslenú, začíname pokladaním celých dlaždíc od jedného z rohov miestnosti. Zásadným pravidlom je pokládka dlažby až po položení a vyškárovaní dlaždíc na stenách. Nikdy nie opačne. Obkladanie podlahy je posledným krokom, na ktorý nadväzuje už len usadzovaniu sanitárnych predmetov. Po obložení stien a položenie dlažby už nesmie prísť do priestorov žiadny ďalší stavebný remeselník – stropné podhľady a ďalšie remeselné práce už musia byť dokončené. Po vyškárovanie a zaschnutí škár sa priestor dôkladne vyčistí a je hotovo. Dlažbu pokladáme do lepidla naneseného vždy v rovnakej vrstve na podklad. Ihneď po položení dlaždicu vždy dôkladne očistíme od lepidla na jej líci. Rovnako tak pri spárovaní musíme vedieť, či môže škárovacia hmota dlaždicu trvale poškodiť (prefarbiť) alebo nie. Ak áno, bude nutná jej povrchová ochrana napr. lepenkou. Problém nastane u dlaždíc neglazúrovaných. Pri pokládke dlažby používajte ukončovacie lišty, zakryjú prechod medzi dlažbou a obkladom alebo soklovú dlaždicou či dlažbou a stenou. Najväčším problémom bude pre väčšinu domácich majstrov vykonávanie prírezov. U dlažby je to ešte ťažšie než u dlaždíc a keď si neviete rady so správnym použitím rezačky, zavolajte radšej profesionála.

Zavolať na 0904 884 958