Kúpeľňa býva najmenším priestorom v byte či rodinnom dome, ale jej rekonštrukcia zvyčajne zhltne veľa peňazí. Ako to urobiť, aby nám drahá nová kúpeľňa prinášala len radosť
Ak nezasahujeme do nosných múrov, nepotrebujeme na rekonštrukciu kúpeľne ani stavebné povolenie ani ohlásenie. Tým ušetríme nielen veľa papierovania, ale predovšetkým času. Ten by sme naopak mali venovať starostlivej príprave projektu a výberu
stavebných materiálov, sanity a zariaďovacích predmetov – bez ohľadu na to, či rekonštrukciu zadávame celú odbornej firme, alebo sa do nej pustíme čiastočne či úplne svojpomocne.
Častým prianím je zväčšenie plochy existujúcej kúpeľne. To možno často docieliť posunutím niektorej nenosnej priečky, znamená to však tiež to, že namiesto jednej rekonštrukcia nás budú čakať dve, teda prestavba kúpeľne aj dotknutej miestnosti, čo sa určite predraží.
Niekedy získame viac priestoru jednoducho len tým, že z kúpeľne vysťahujeme veľkú práčku a zabudujeme ju napríklad do kuchynskej linky, predsieňovej steny či komory. Ak to nie je možné, mali by sme sa poobzerať po novom modeli s menšou hĺbkou alebo po práčke s horným plnením, ktoré zaberajú menej miesta ako práčky plnené spredu.
Viac miesta môže priniesť spojenie kúpeľne s toaletou, nie vždy je ale vhodné. Ak v byte býva početnejšia rodina, je lepším riešením samostatné WC; to by však v každom prípade malo byť vybavené malým umývadlom. Ľudia si často neuvedomujú, že spojením kúpeľne s toaletou strácajú jednu priečku, na ktorej možno umiestniť skrinky a vytvoriť ďalšie úložné priestory, ktoré bývajú v malých bytoch veľkým problémom.
Kúpeľňu dokážu opticky zväčšiť veľké zrkadlá (tie navyše pomôžu vyriešiť výškové rozdiely medzi jednotlivými členmi rodiny) a vhodné osvetlenie, ktoré priestoru dodá príjemnú atmosféru. V kúpeľni by malo byť nielen centrálne stropné svietidlo, svoje osvetlenie by malo mať aj zrkadlo. Na trhu sú k dispozícii aj zrkadla, ktoré už majú osvetlenie zabudované. Zvlášť v malých kúpeľniach je vhodné zvoliť zrkadlá so špeciálnou fóliou proti zahmlievaniu, ktorá nám navyše ušetrí pracné leštenie.
Pomerne častým omylom je domnienka, že vaňa alebo umývadlo umiestnené v kúte miestnosti ušetrí veľa priestoru. Pravda býva opačná.
Okolo umývadla v kúte chýba miesto na odkladacie plochy aj na prípadné umiestnenie skrinky. Kút sám o sebe obmedzuje aj pohodlný prístup k umývadlu. Oveľa lepšiu voľbu predstavujú asymetrické umývadlá: Dobre sa hodia aj do malej kúpeľne, a pritom poskytnú dostatok odkladacej a umývacie plochy vďaka netradične umiestnené vodovodnú batériu. Ľahko pod ne umiestnime skrinku, čím vytvoríme ďalšie miesto pre čistiace prostriedky či kúpeľňové potreby.
Kvôli úspore miesta dávajú mnohí stavebníci prednosť sprchovaciemu kútu pred vaňou. Pre milovníkov horúcich kúpeľov, môže byť dobrým kompromisom asymetrická vaňa, ktorá je v sedacej časti široká ako vaňa klasická a v oblasti nôh zúžená, aby zaberala menej priestoru. Doplnená zástenou z bezpečnostného skla poslúži pohodlne aj pre sprchovanie.
Sprchové kúty a vane sa čím ďalej tým častejšie osadzujú skrytými, tzv podomietkovými armatúrami, ktorých telo je zabudované v stene, z ktorej vystupuje len ich vrchná pohľadová časť. Tieto batérie sú bezpečnejšie než klasické pákové batérie, o ktoré sa môžeme pri sprchovaní alebo kúpeli nechtiac oprieť a obariť sa.
Inštalácia tohto typu batérie nie je práve jednoduchá: Chrómové časti armatúry sa pri inštalácii batérie do steny môžu poškriabať, čo v novej kúpeľni nepoteší. Navyše je pre inštalatéra veľmi ťažké dodržať rovinnosť. A ak obkladač napríklad pri dorovnávanie múru, nanášanie lepidla a obkladanie stien batériu “utopia” príliš hlboko do steny, náprava je veľmi zložitá.
Často sa traduje, že do malej kúpeľne sa hodí iba svetlá dlažba a obkladačky a biely nábytok. Nie je to tak úplne pravda. Ak napríklad zvolíme svetlejšie obklady, môžeme ich doplniť nábytkom s dyhou z tmavého dreva, ktorý pôsobí veľmi luxusne.
Pri voľbe farebnosti dlažby a obkladov by sme nemali podliehať módnym trendom; výrazné vzory a farby sa čoskoro okukajú. Ak namiesto nich zvolíme neutrálne nadčasové farby, ako sú krémová alebo sivá, vždy ich môžeme rozžiariť doplnky alebo textilom, naopak to dá len ťažko. V snahe ušetriť by sme nemali zabúdať na to, že v malých priestoroch sú dôležité všetky detaily. Preto by napríklad sanitárne predmety mali pochádzať z ucelenej kolekcie jedného výrobcu. Len tak máme zaručenú nielen tvarovú, ale aj farebnú zhodu. Ako je známe, aj biela keramika sa môže líšiť v odtieňoch.