Zaslúžil by váš dom nový kabát? Atraktívny vzhľad a štýl mu môžete dodať novou fasádnou omietkou. Na trhu je dnes naozaj pestrá ponuka najrôznejších farieb, štruktúr a dizajnov. Chceli by ste rýhovanú či mozaikovú fasádnu omietku? Alebo by ste radšej takú, čo odráža infračervené žiarenie, prípadne sa podobá drevu?
V súčasnosti sa ponúka rad možností, ako dodať novému aj staršiemu domu atraktívny vzhľad, ale najpoužívanejšie úpravou fasád sú stále omietky. Neustále pribúdajú nové druhy omietok a laik sa v nich len veľmi ťažko dokáže zorientovať. Nejde len o veľký počet produktov, ktorý sťažuje výber, ale aj veľké množstvo stavebných materiálov s rôznymi povrchmi, pre ktorých omietku vyberáme. Zháňate fasádne omietku na pórobetónové, tehlové alebo vápennopieskové tvarovky, na najrôznejšie materiály na báze dreva, alebo hľadáte omietku pre najrôznejšie zatepľovacie systémy? Aký druh omietky nakoniec vyberieme, závisí práve od druhu a stavu podkladu a potom tiež na klimatických podmienkach.
Omietka musí ladiť s podkladom. Aby sme boli s omietkou spokojní po mnoho rokov, je potrebné sa zamerať na tri základné faktory:
Vlastnosti omietky musia vždy ladiť s vlastnosťami podkladu a ten musí byť pre omietanie riadne pripravený. Čo to znamená? Musí byť dokonale rovný, suchý a prípadne ešte ošetrený podkladovým náterom (u nasiakavých povrchov). Je dobré dostatočnú prípravu podkladu nezanedbať, pretože si tak zaistíme, že sa výsledok podarí. Aj keď výrobcovia u všetkých druhov omietok dnes uvádzajú, pre aký podklad sú vhodné, mal by ich vhodnosť vždy určiť odborník podľa konkrétnych klimatických podmienok, stupňa znečistenia ovzdušia atď.
Fasádna omietka by mala v prvom rade dokonale odolávať vplyvom prostredia a samozrejme aj meniacemu sa počasiu. Je teda nutné, aby bola vodeodpudivá a zabraňovala vode držať sa na jej povrchu a prenikať do podkladu. Veľmi dôležitá je tiež paropriepustnosť omietky u zateplených domov. V minulosti vodnej pary unikali z domu netesnosťami a priedušnými obvodovými múrmi. Ak teda starú stenu omietneme omietkou s väčším difúznym odporom prepúšťajúcu menej vodných pár, začne sa vlhkosť hromadiť v konštrukcii a bude spôsobovať problémy. U novostavieb je potrebné poznať difúzny odpor stien a podľa toho aj voliť omietku.
Medzi ďalšie dôležité vlastnosti fasádnych omietok patrí pružnosť a objemová stálosť, vďaka ktorým sa na stenách ani pri zvýšenej teplotnej námahe nevytvára vlasové trhliny.
Ak je stena v permanentnom tieni a vlhku, bez dostatku slnečného svitu, stane sa ideálnym prostredím pre rast plesní, machov a rias. V takom prípade by nás pri výbere vhodnej omietky mala zaujímať odolnosť voči mikroorganizmom. Niektoré omietky sú prirodzene odolné, iným je odolnosť dodávaná pridaním biocídnych prostriedkov.
Jednou z posledných vecí, na ktorú by sme nemali zabúdať, je tiež odolnosť omietky voči znečisteniu. Tomu lepšie odolávajú hladšie a neporézne povrchy, ak by ste hľadali maximálnu odolnosť, museli by ste si kúpiť omietku upravenú nanotechnológií, ktorej povrch má nízky elektrostatický náboj a navyše je mikroskopicky hladký. Akékoľvek nečistoty tak majú len pramálo šancu sa na ňom uchytiť.
V súčasnosti sa v obchodoch stretávame s rôznymi vysoko špecializovanými omietkovými zmesami, u ktorých je niektorá z funkcií podporená a ďalšie vlastnosti môžu byť dodané. Aby boli omietky čo najjednoduchšie použiteľné, snažia sa výrobcovia zjednodušiť ich prípravu a spracovanie. Malty sú tak dnes dodávané ako suché zmesi, ktoré stačí len rozmiešať v určitom množstve vody.