Rekonštrukcia kúpeľne 3krát inak – 1.diel
30. októbra 2014
Rekonštrukcia kúpeľne 3krát inak – 2.diel
30. októbra 2014
Ukázať všetko

10 dobrých rád ako vylepšiť malé kúpeľne

Málo miesta v malej kúpeľni

Áno, to je najväčší problém malých a nielen tých panelákových, kúpeľní. Ale veľmi často situáciu zhoršuje ešte nesprávne navrhnutie a využitie priestoru, rovnako ako zariadenie. Tu je desať najčastejších chýb, ktorých ste sa možno dopustili aj vy!

Kúpeľňa a toaleta zvlášť! Otvorené police sú fajn, pretože sa na ne dá odložiť veľa vecí, a navyše nevyzerajú tak mohutne ako skrinky … Myslíte si, že tieto základné pravidlá pre zariaďovaní malej kúpeľne poznáte? Ale ono je to presne naopak!

1. Samostatná toaleta bez umývadla je nanič

Oddeliť, alebo spojiť? To je základná otázka, ktorú rieši majitelia malých bytov, v ktorých býva len jedna alebo dve osoby. Povedať, čo je správne, nie je práve jednoduché.

Oddelená, alebo prepojená kúpeľňa s toaletou? Tretím variantom je tá priechodná. Ľudia sa často domnievajú, že spojenie kúpeľne s toaletou prinesie viac miesta. To je síce pravda, ale strácame tým dve steny, inak povedané jednu priečku, na ktorú je možné umiestniť skrinky a vytvoriť ďalšie úložné priestory. Vysoké skrinky, ktoré sa vojdú miesto priechodu k toalete, môžu priestor doplniť a poskytnúť ďalšie možnosti, kam v byte umiestniť kúpeľňové drobnosti.

Lenže ani samostatná kúpeľňa a toaleta nie sú vždy ideálne. Ak sem neumiestnite umývadielko, či už preto, že nechcete, alebo sa sem nezmestí, je samostatná toaleta z hľadiska plynulej prevádzky doma zbytočná. Rovnako si potom potrebujete umyť ruky, idete do kúpeľne ao tento priestor sa opäť hádate s ostatnými. Že máte na toalete naozaj málo miesta? Použite miniatúrne umývadielko.

2. Uzavreté skrinky vyzerajú lepšie

V malých panelákových kúpeľniach dajte prednosť uzavretým skrinkám z jednej kúpeľňovej série pred otvorenými policami. Priestor tak pôsobí uprataným dojmom.

3. Umývadlá, čo využijú každý centimeter

Máte pocit, že v malej kúpeľni musíte využiť každý centimeter, a tak sa snažíte trebárs umývadlo dať do rohu, kde bude najmenej prekážať? Pozor, nie je to praktické! Dajte radšej prednosť asymetrickým tvarom, ktoré lepšie rieši problém s priestorom. Navyše spravidla majú netradične umiestnenou vodovodnú batériu, vďaka ktorej získate väčšiu umývací aj odkladací priestor.

4. Zrkadlá sú spásou tohto priestoru

Ak býva v byte viac ľudí alebo rodina, je lepšie kúpeľňu vybaviť radšej dvoma zrkadlami, poprípade zrkadlom veľkého formátu. Vyhnete sa tým problémom s výškovými rozdielmi, pretože ľudia menšieho vzrastu sa v zrkadle často nevidí.

5. Líčiť sa nemusíte len v kúpeľni

Snažte sa aspoň jednu z činností presunúť mimo kúpeľňu. Vari na líčenie či česanie a páni k holenie elektrickým strojčekom potrebujú umývadlo a tečúcu vodu? Nie, zvládnete to kľudne u zrkadla v predsieni či spálni. Pritom dámska toaleta je v tejto miestnosti veľmi elegantným doplnkom, stačí si len spomenúť na filmy pre pamätníkov. Ak tu toľko miesta nemáte, stačí dať na stenu zrkadlo a vedľa neho jednu či dve poličky.

6. Práčka môže byť aj v kuchyni

Práčky tvoria tradične súčasť mnohých panelákových kúpeľní. V zahraničí je to presne naopak, a to aj v domácnostiach, kde nemajú práčovňu. Vstavané práčky sa stávajú súčasťou kuchynských liniek. Je to praktické. Nie sú tak vidieť, a keď treba cez víkend zároveň varíte aj periete, máte všetko pod kontrolou. Ak nemáte v byte inú voľbu ako kúpeľňu, voľte užšie práčky či s vrchným plnením.

7. Osvetlenie je naozaj dôležité

Správne osvetlenie kúpeľňu opticky zväčšia a prepožičia jej príjemnú atmosféru. Rozhodne zabudnite na to, že ako správne možno označiť jedno svetlo uprostred stropu! Naopak! Nevyhnutnosťou sa stáva svetlo pri zrkadle, pretože – Neviete sa nalíčiť? Môže za to zrkadlo !

8. Vaňa alebo sprcha?

Vaňu alebo sprchovací kút voľte podľa individuálnych potrieb a priestorových možností. Nie je jasne dané, čo sa do panelákových kúpeľní viac hodí. Vhodným kompromisom, ktorý naplní želanie každého obyvateľa bytu, predstavuje asymetrická vaňa so špeciálnou zástenou z bezpečnostného skla. Výber je veľký.

9. Kúpeľňový nábytok sa zmestí všade

Život v kúpeľni zjednoduší kúpeľňový nábytok, ktorý sa zmestí naozaj aj do toho najmenšieho priestoru. Príkladom sú skrinky pod umývadlo, pretože tento priestor ťažko využijete inak. To isté platí o zrkadlových skrinkách (viac o nich tu). Nutne tiež neplatí, že v malých bytoch musíte voliť iba svetlé farby. Ak vhodne skombinujete tmavú farbu nábytku so svetlými obklady, priestor sa opticky nezmenší. Svetlý nábytok je veľmi obľúbený, ale tí odvážnejší môžu siahnuť aj po tmavej verzii

10. Trendy v kúpeľniach

Stále viac sa objavuje tendencia prepájať kúpeľňu s ďalšími časťami bytu. Nemusíte sa však obávať, že vám bude stáť vaňa v spálni alebo obývacej izbe a každý ju uvidí. Spravidla sa to rieši tak, že kúpeľňu od spálne alebo napríklad chodby oddeľujú sklenené tvárnice či mliečne sklo. Ty dovnútra privedú viac svetla a kúpeľňa dovtedy vnímaná skôr ako úžitkový priestor sa zmení na plnohodnotnú miestnosť. Objavujú sa tak netradičné riešenie priestoru.

Zavolať na 0911 300 263