Výhody vinylových podláh
26. septembra 2014
Rekonštrukcia domu – alebo zbúrať ?
20. októbra 2014
Ukázať všetko

Príprava podlahy pre kladenie vinylových dosiek

Nástroje a materiály

  • gumové kladivo
  • nôž
  • zubová stierka
  • páska
  • špongia
  • ceruzka
  • vynilová podlaha
  • rozpúšťadlá
  • handra

Odhad potreby materiálu na podlahu

Ak chcete vypočítať, koľko dlaždíc vinylovej podlahy budete potrebovať pre podlahu objektu, potrebujete zmerať dĺžku a šírku miestnosti, vydeliť plochou dlaždice a počtom dlaždíc v kartóne a prenásobiť koeficientom potreby.

Napríklad, v prípade, že dĺžka miestnosti je 12 metrov a šírka je 10 metrov, celková plocha bude 120m2. Ak je to nutné, rozdeľte nepravidelne tvarované miestnosti na menšie časti. Spočítajte potom všetky plochy takýchto obdĺžnikov dokopy. Pre výpočet si nakreslite obdĺžniky na podlahy, poznačte si ceruzkou aj čiary. Bude sa vám lepšie orientovať aj pri kladení podlahy.

A konečne, na určenie, koľko kartónov dlaždíc budete potrebovať, rozdeľte obdĺžnikové zábery, ktoré majú byť zahrnuté do rozlohy a sú obsiahnuté v krabici. Pre náš príklad vyššie, v prípade, že dlaždice v kartóne majú 15 m2, budete potrebovať 8 kartónov (120/15 = 8), plus koeficient potreby na zárezym a odpadd (asi 10%). čiže 9 kartónov.

Výber vinylových dlaždíc

Zvážte samolepiace vinylové dlaždice. Je s nimi jednoduchšie pracovať a zabraňujú vytekaniu lepidla zo škár medzi dlaždicami. Akonáhle je práca na rozvrhnutie hotová a podlaha klesá, respektíve sa vyrovnáva, je jednocudhé dlaždice dorovnať tlačením a rolovaním. Vinylová podlaha sa totiž predáva v ľahko manipulovateľných štvorcoch, alebo doskách.

Príprava podlahy pre vinylové dlaždice

Odstráňte všetok nábytok, predmety z celej podlahy.

Vaša novo-inštalovaná vinylová podlaha bude len tak dobrá, ako základné práce pred pokladaním dlaždíc. Preto je čistitenie podlahy dôležité. Povrch musí byť hladký a bez nečistôt, mastnoty a vosku. Použite, handru, kladivom zarovnajte nerovnosti, odstráňte mastnotu rozpúšťadlami. Nerovné podlahy, hrče alebo priehlbiny môžu spôsobiť dutiny a preliačiny, ktoré sa vám ukážu časom.

Betón a príprava na kladenie dlaždíc

Vinyl dlaždice môžu byť položené na betóne, ak je betón je čistý, hladký a suchý. Opravte všetky diery alebo trhliny. Niekedy môžete znížiť vysoké body pomocou hrubozrnného brúsneho papiera, alebo pomocou brúsky. Všetky drobné rany môžu byť odstránené s sekáč poháňaný dieťa kladivom. Uistite sa, že nosiť ochranné okuliare.

Vinylové podlahy

Vinylové dlaždice môžu byť položené na starú vinylovú podlahu, ktorá je v dobrom stave. V prípade, že stará podlaha má hrubú štruktúru alebo niektoré preliačiny, odstráňte ich. Odstráňte tiež poškodené alebo uvoľnené vinylové podlahy.

Podlahy, ktoré vyžadujú podkladovú vrstvu

Ak odstránenie starej podlahy je príliš ťažké alebo nepraktické, alebo náročné a podlaha je príliš poškodená, zakryte ju novou vrstvou preglejky, alebo OSB doskami. Ak nie je uvedené inak centimeter až dva postačia.

Kladenie podlahy od profesionála

Ideálny prípad je, keď máte dostatok finančných prostriedkov, najať si generálneho dodávateľa prác. Budete mať zaručené, že práca bude odvedená kvalitne a tiež, že spotreba a výber materiálu v konečnom dôsledku nebude mať negatívny vplyv na vašu peňaženku.

obrázok zo stránky : fridymarconi.com
Zavolať