Vlhkosť v kúpeľni – ako ochrániť dvere a nábytok
20. mája 2015
Krok za krokom – kladenie podlahy, špárovanie a práca s detailami v bytovom jadre
28. mája 2015
Ukázať všetko

Nebojte sa rekonštrukcie panelového bytu

Na Slovensku je takmer milión panelákových bytov. Žijú v nich cez dva milióny ľudí. Viac ako polovica z nich je starších tridsaťpäť rokov a neplánujú, že by sa odsťahovali inam. Z toho vyplýva, že rekonštrukcia bytov v panelových domoch je dobrý biznis. Raz sa totiž takéto premeny dočká takmer každý byt.

Ako prvý vždy prichádza na rad rekonštrukcia umakartového jadra. Metód, ako sa ho zbaviť, je viac.

Veľa panelových bytov už má rekonštrukciu za sebou. Vzniklo z nich útulné a moderné bývanie, ktoré môže smelo konkurovať bytom v novostavbách či rodinných domoch. Ak máte šťastie, že bývate v paneláku so slušnými susedmi a chodba nepripomína smetisko, nie je dôvod, prečo do bytu neinvestovať. Navyše, práve v tejto dobe, keď ceny bytov klesli, je byt v paneláku dostupný, takže po kúpe môžu zostať žiadne peniaze na rekonštrukciu.

Ako prvý vždy prichádza na rad rekonštrukcia umakartového jadra. Metód, ako sa ho zbaviť, je viac. Najlacnejšie, najrýchlejší, a teda samozrejme najčastejšie je obklad sadrokartónom. Počítajte však s tým, že už tak malý priestor sa tým ešte trochu zmenší a stropy sa zníži. Nepatrne, ale sadrokartón predsa len znamená ďalšie centimetre mínus. A keď ide o panelák, centimetre naozaj hrajú úlohu. Výhodou je už spomínaná rýchlosť. Práce prebiehajú nasucho a rúrky sa jednoducho skryjú za priečkou zo sadrokartónu. Tehly či tvárnice by sa museli omietať, čo je drahšie a trvá to dlhšie. Výhodou však je, že tehly či tvárnice lepšie tlmí zvuky od susedov, ktoré bývajú v panelákoch veľkým problémom.

Spojenie WC a kúpeľne nie je ideálne riešenie

Kúpeľňa spojená s WC môže byť problém, keď ráno v rovnakom čase odchádzajú rodičia do práce a dve deti do školy. Časté je teraz spájanie WC a kúpeľne do jednej miestnosti. Prebúraním priečky síce získate viac miesta, ale v panelákovom byte, kde žije viac ľudí, to nie je ideálne riešenie.

Keď ráno odchádzajú v rovnakom čase rodičia do práce a dve deti do školy, vzniká problém. Kúpeľňa spojená s WC sa hodia do rodinných domov, v ktorých je ešte jedna samostatná toaleta. Chýbajúce priestor možno v malej kúpeľni získať aj inak. Na trhu je dostatok van či umývadiel určených priamo do rekonštruovaných panelákových jadier. Vyrábajú sa menšie vane sa zasúvacie zástenou, ktoré sú niečím medzi vaňou a sprchovacím kútom. Dá sa v nich sadnúť, dá sa v nich sprchovať, bez voda strieka von.

Väčší priestor je možné získať aj opticky, aj keď ide len o fintu. Ale je to ľahké. Stačí len vyberať svetlé farby. Paneláková kúpeľňa obložená čiernymi či hnedými kachličky nie je to pravé. To dokáže skombinovať len výnimočne nadaný architekt, ktorý vie čarovať so svetlom.

PRIESTOR A FARBY

V malom priestore stavte na svetlé farby, vyhnite sa veľkým vzorom na obkladačkách.

MENEJ JE VIAC

Nesnažte sa umiestniť za každú cenu do panelákovej kúpeľne práčku. Oveľa lepšie jej bude v kuchynskej linke.

PREČ S RÁMAMI

Sprchovací kút by nemal mať výrazné rámy. Vhodné sú “neviditeľné” s hladkými sklenenými stenami. Opticky uberajú menej priestoru. Pozor na sadrokartón, môže malý priestor ešte zmenšiť.

Svetlo je totiž práve v malých priestoroch dôležité. Platí, že čím menšie kúpeľňa, tým by mala byť osvětlenější. Častým riešením tiež býva umiestniť do steny susediace treba s predsieňou takzvanej sklenené tehly čiže luxfery. Získame tak presvetlenie a estetický doplnok v jednom.

Ak musíte mať v kúpeľni umiestnenú práčku, mala by byť úzka s plnením zhora, zaberie menej miesta.

Nezabudnite na úrady

Než sa do rekonštrukcie pustíte, je potrebné si ujasniť, čo všetko musíte vybaviť a či potrebujete nejaká povolenia. To, čo nám pripadá ako zbytočné papierovanie, nás totiž môže stať tisíce aj desaťtisíce na prípadných pokutách.

Napríklad, ak by sme sa rozhodli kúpeľňu vymurovať, potrebujeme posudok statika, pretože by mohlo dôjsť k neúmernému zaťaženiu stropov. Ideálne je, keď všetky podklady pripraví firma, ktorá bude rekonštrukciu uskutočniť, teda zariadi aj stavebné povolenie na úrade.

Ak nie je byt v osobnom vlastníctve, je potrebné o rekonštrukciu informovať aj družstvo. Ak ste v nájme, má samozrejme hlavné slovo majiteľ domu. Aj keď ide o byt v osobnom vlastníctve, povinnosťou je informovať susedov o tom, že budú prebiehať stavebné práce.

Častým riešením býva umiestnenie takzvaných sklenených tehál čiže luxferov do steny susediace treba s predsieňou.Získate tak presvetlenie a estetický doplnok v jednom.

Rekonštrukciou bytového jadra sa spravidla myslí

Obloženie sadrokartónom, položenie obkladov, podlahy, ukotvenie a napojenie vane, umývadlá a toalety. Zvyčajne ide o prácu pre dvoch remeselníkov na päť až desať dní a cena sa pohybuje od sto tisíc nahor. Však môže byť aj oveľa vyššia, samozrejme záleží na tom, aké materiály volíte, ako šikovní remeselníci sú, aké s nimi dohodnete podmienky.

V malých bytoch stavte na detaily

U väčšie rekonštrukcie by sme rozhodne nemali šetriť na podlahe. Práve s ňou bývajú v panelových bytoch veľké problémy. Keď napríklad urobíte novú podlahu v kúpeľni, dosť často sa stane, že potom nenadväzuje na starú v predsieni. Proste je tam skok, hrb, či ako to nazvať. V týchto prípadoch je vhodné zveriť sa odborníkom, ktorí podobné maléry dokážu vyriešiť.

Podobne môžu odborníci prospieť aj pri hľadaní už zmienených centimetrov v kúpeľni. Niekedy stačí otočiť umývadlo, posunúť priečku o dvadsať centimetrov a priestor ukáže nové možnosti. Lenže laik si to často predstaviť nedokáže. Odborník môže ušetriť peniaze potrebné návrhom, že sa nemusia obkladať stena pri dverách. Stačí ju vymaľovať, pretože neprichádza do kontaktu s vodou a zároveň ušetríte za obkladačky.

Aj v paneláku môžete mať okno v kúpeľni. Stačí obetovať kuchyňa

V malých priestoroch, akými sú práve paneláková bytové jadrá, je dobré staviť na detaily. Vyniknú tam viac než vo veľkých miestnostiach. Nie je potrebné kupovať drahé obkladačky so zaujímavými motívmi, ktoré na malom priestore rovnako nevyzná.

Oveľa lepšie cestou je kúpiť zaujímavé batérie, zrkadlo či iný výrazný prvok, ktorý vynikne v kombinácii s bielymi hladkými obkladmi. Existuje niekoľko typov bytových jadier, ktoré sa stavali v rôznych dobách panelákovej výstavby. Architekti a odborníci zaoberajúci sa prestavbami je dobre poznajú a majú už vypracované osvedčené varianty, ako sa dajú vylepšiť.

Nepočítajte s tým, že s panelákovú kúpeľňou urobíte zázraky. Prestavba má predovšetkým docieliť, aby z nevzhľadné kobky, ktorá často páchne, vzniklo príjemné miesto. Z panelákovej kúpeľne nikdy nevytvoríte wellnes štúdio, ale môže byť vtipná, vkusná a praktická.

Hoci naše rekonštrukcie kúpeľní vyžadujú rozobratie umakartového jadra, hore uvedené inšpirácie sú v niekktorých prípadoch voľbou vlastníkov bytov.

Zavolať na 0911 300 263