Problém s bytovými jadrami v panelovom dome
27. apríla 2015
Málo miesta, veľa nápadov
28. apríla 2015
Ukázať všetko

Vykurovanie panelákovej kúpeľne

Podlahové kúrenie

Vedľa praktického podlahového kúrenia v kúpeľni (ktoré možno bohužiaľ v drvivej väčšine bytov použiť len elektrické) sa dostávajúc do popredia aj nástenné kúpeľňové rebríkové radiátory, ktoré sú nielen funkčným, ale aj estetickým doplnkom kúpeľne. Dajú sa umiestniť na stenu i do priestoru, kde môžu poslúžiť i k oddeleniu intímnych častí.

Nástenné radiátory

Prvý tvary kúpeľňových ohrievačov pripomínali rebríky … takže sa vžil názov rebríkový radiátor. Tieto radiátory sú stále v obľube a používajú sa primárne na sušenie uterákov a drobnej bielizne priamo vo Vašej kúpeľni. Pri sušenie uterákov priamo v kúpeľni nesmieme zabudnúť na správne odvetranie kúpeľne … najlepšie ventilátor s elektrickou žalúziou (s dobehom) napojený do centrálnej vzduchotechniky (pri rekonštrukcii kúpeľne prosím nepodceňujte dôležitosť správneho odvetranie … predídete prípadnému tvorenie plesní v novej kúpeľni) Tieto radiátory sa líšia tvarom a profilom trubiek. Radiátory sa môžu dopĺňať o rôzne háčiky, zrkadlá a odkladacie plochy, ktoré vylepšia ergonómiu vašej novej kúpeľne. Vykurovacie telesá elektrických kúpeľňových radiátorov sú naplnená vodou, olejom alebo nemrznúcou kvapalinou. Vnútri je vykurovacia tyč, ktorá ohrieva vykurovacie médium.

Reguláciu vykurovania možno zaistiť termostatom (manuálna, digitálny) alebo tlačidlom s časovým relé (na toto je treba myslieť pri stavbe novej kúpeľne a diskutovať s elektrikárom) Nástenná telesá, ktoré sa pripájajú k sústave existujúcemu vykurovaciemu systému majú nevýhodu, že sa nedajú používať mimo vykurovaciu sezónu “možno opatriť kombinovaným vykurovaním” (používajú sa skôr v kúpeľni v RD, prípadné staršie byty).

Hitom posledných rokov sú vykurovacie kúpeľňová telesá, ktoré využívajú princíp infračerveného žiarenia. Tento princíp sa často prirovnáva k vykurovanie kachľovou pecou. Zatiaľ čo ostatné ohrievače ohrievajú vzduch vo Vašej kúpeľni od ktorého sa následné ohrievajú predmety (tiež Vy) tak infračervené lúče akumulujú teplo do predmetov od ktorých sa sekundárne ohreje vzduch. Tým sa zlepšuje tepelný komfort a kúpeľňu stačí vykurovať na nižšiu teplotu. Tento druh prenosu je tiež zdravšie … .. nevíri sa prachové častice vplyvom teplého vzduchu (neplatí len pre kúpeľne ale aj pre zvyšok bytu). Infračervené ohrievače môžu mať rôzne tvary (ploché dosky, zrkadlá, obraz, plastické tvary, alebo predmet postavený do priestoru kúpeľne).

Zavolať