Tipy pre rekonštrukciu domu
26. septembra 2014
Príprava podlahy pre kladenie vinylových dosiek
16. októbra 2014
Ukázať všetko

Výhody vinylových podláh

Investícia do vinylových podláh

Pretože investície do podlahy je nezanedbateľná a dlhodobá, mali by ste mať maximum informácií o budúcej podlahe.

 • Podlaha pôsobí ticho, je príjemná a teplá na dotyk
 • Ideálne pre alergikov a domácich miláčikov (psy, mačky, atď.)
 • Veľmi vhodná pre podlahové vykurovanie, malý odpor
 • Odolnosť vlhku a vode
 • Ľahká údržba a opraviteľnosť (možnosť lokálnych opráv – výmena dielca v ploche)
 • Vysoká odolnosť v opotrebovaniu
 • Odolnosť proti vplyvu kolieskovej stoličky
 • Vzájomná kombinovateľnosť vzorov a dezénov
 • Ekonomicky výhodná, zvlášť pre členité priestory (malý prierez)
 • Vierohodne imituje drevo, kameň, dlažbu, kov
 • Vysoká chemická odolnosť
 • Vynikajúca rozmerová stálosť
 • Výrobca vyrába vinylové podlahy exponáty už tretí desaťročia – objektívne záruka.

Riziká laminátových plávajúcich podláh

Častou voľbou je laminátová plávajúca podlaha. Táto je široko ponúkaná a propagovaná pre svoju jednoduchú montáž. Rada tzv.podlahárskych firiem nevie namontovať iné ako plávajúce podlahy (laminátové, drevené, atď). Kvalitná montáž kobercov, marmolea, PVC, parkiet, úprava podkladu je pre nich problém. Preto ich tiež propagujú, bez ohľadu na konečného užívateľa. Obchod je obchod a ľudí to chcú.

Podlahové kúrenie

Laminátová podlaha nie je ideálna pre podlahové kúrenie v porovnaní s ďalšími podlahovinami. Celá skladba podlahy nie je ideálna. Podkladová vrstva (betón, anhydrit) – vzduch – podložka – vzduch – laminátová podlaha.

Hodnoty sa menia podľa zaťaženia celej skladby podlahy – objem vzduchu. Čo vlastne znamená vhodné pre podlahové vykurovanie? Materiál musí byť rozmerovo primerane stabilný a splniť požadovanú hodnotu tepelného odporu / vodivosti podľa normy. Nikto nerieši celú skladbu. Informácia, že podložka je vhodná pre podlahové kúrenie znamená, že je stabilná, má nejakú životnosť. Stále však je izolantom.

Vinylová podlaha je priamo prilepená k podkladovej vrstve, má veľmi malý tepelný odpor.

Odolnosť vlhku a vode

Konštrukcia laminátu bez ohľadu na typ, kvalitu a rôzne dodatočné úpravy je z princípu neodolná vlhku a vode. Dochádza k napučaniu a trvalej deformácii. V prípade poškodenia je nutné často vymeniť celú podlahu. Je absolútne nevhodná do priestorov so zvýšeným rizikom vlhkosti ako kuchyňa (umývačka, chladnička, práčka, drez) WC, kúpeľňa. Samozrejme sa nevyhnete tekutinám vyliatych deťmi, domácimi miláčikmi alebo preliatie kvetináče pri zalievaní kvetov. Vinylová podlaha je nenasiakavá, stabilná.

Odolnosť opotrebeniu

U laminátovej podlahy je ochranná vrstva, ktorá chráni dezén, dekoračné fóliu 0,03 – 0,10 mm. Po jej postúpaniu je vidieť nosná doska (biela, béžová farba). Záťažové triedy lamina sú iba 23-31-32-33. Vinylová podlaha má túto vrstvu 0,30 – 0,90mm, teda minimálne 3x -30x väčšie. Tomu zodpovedá aj záťaž až 34/43.

Opraviteľnosť

Pri poškodení laminátu je nutné rozobrať podlahu až k miestu poškodenia zo smeru, akým prebiehala montáž. Môžete mať poškodenie 50 cm od kraja, ale rozoberie sa kvôli tomu celá podlaha. Ďalej sa musí všetko vysťahovať vrátane nábytku montovaného na mieru, kuchynské linky atď. Lamino, ktoré sa bude montovať späť, už nikdy nebude sedieť ako pred tým (trvalej deformácie dosiek užívaním). Môže dôjsť k poškodeniu spojovacieho zámku a dielec už nemožno použiť. Cena takejto opravy nie je zanedbateľná.

Vinylová podlaha sa opraví lokálne, vymení sa dielec za dielec, nemá spojovací prvok. Čas na opravu, cena opravy minimálna.

 

Zavolať