Technické požiadavky prestavby kúpeľní a jadier
18. mája 2015
Nebojte sa rekonštrukcie panelového bytu
20. mája 2015
Ukázať všetko

Vlhkosť v kúpeľni – ako ochrániť dvere a nábytok

Voda a vlhko nábytku ani dverám v kúpeľni nesvedčí, lenže v kúpeľni im zabrániť nedá. Riešenie? Špeciálne úpravy dverí a tiež kvalitné prevedenie MDF dosiek na skrinky.

Takzvané dvere do mokra majú povrch z vysoko odolného HPL laminátu. Pokrútené a rôzne oprýskané kúpeľňové dvere najmä v spodnej časti svedčia o nedostatočnom odvetranie (vlhku sa občas nedá vyhnúť ani v kúpeľni s oknom), ale aj zlej voľbe materiálov.

Odborníci preto odporúčajú dve možnosti pre výber dverí: na prvom mieste výrobok s takzvanou klíma úpravou alebo ako druhú variantu dvere “do mokra”, kde sa používa laminát na povrchu a špeciálne zloženie vnútri.

Čo dokáže hliník

Čoraz častejšie používané dyhované dvere bývajú citlivé na vlhkosť, ktoré sa v kúpeľni občas nevyhnete. Riešením sú tak dverné krídla s klíma úpravou.

Ich vnútorná konštrukcia je posilnená o hliníkovú fóliu, ktorá zabezpečí, aby sa dverné krídlo s prírodným materiálom na základe rozdielnej vlhkosti pred a za dverami nijako neskrútilo. Navyše na prvý pohľad na nich túto úpravu vôbec nespoznáte a dvere do kúpeľne sú vzhľadovo úplne rovnaké ako napríklad dvere do obývacej izby.

Tým, ktorí si domov zaobstarali bazén alebo majú naozaj problém s odvetraním kúpeľne, odporúča takzvané dvere do mokra. Ich vnútorný materiál na báze polyuretánu a laminátu má dobré tepelno-izolačné vlastnosti a nijako nereaguje na vlhkosť. Navyše ich povrch je vo vysoko odolnom HPL laminátu. Samozrejmosťou sú aj špeciálne zárubne, ktoré dverové komplet dopĺňajú.

Špeciálne úpravy možno použiť aj na dvere posuvné, ktoré najmä v panelákových bytoch šetrí miesto. Pritom práve tu (aj s ohľadom na obmedzené priestorové možnosti) a problémy s centrálnym odsávaním sú dvere v úprave klima veľmi praktické. Toto prevedenie nie je možné použiť len v prípade presklenia.

Keď nábytok v kúpeľni trpí

Kúpeľňový nábytok denne absolvuje test odolnosti: musí vydržať striedanie teplôt, vlhkosť a často aj priamy kontakt s vodou. Tieto nepriaznivé vplyvy môžu nekvalitné kúpeľňové skrinky rýchlo znehodnotiť. Na prvom mieste je preto treba voliť len nábytok určený do kúpeľní. Dôležitá je kvalita povrchová úprava. Veľmi dobre odoláva vlhkosti MDF fóliovaná doska (jemná, stredne zhustená drevovláknitá doska) alebo MDF doska lakovaná polyuretánovými lakmi. A nie jedinou vrstvou!

Napriek tomu ak sa dostane voda priamo na dosky skriniek alebo ich dvierka, je vhodné ich napríklad po ukončení umývania osušiť. Trend umývadiel na dosku priniesol aj väčšie zastúpenie sklenených platní (prípadne i prírodného či umelého kameňa), sklo sa používa aj na čelá zásuviek kúpeľňových skriniek.

Aby skrinky neboli ohrozené prípadnou vlhkosťou od podlahy (hlavne ako dôsledok razantného vytieranie), je ideálne použiť závesné prevedenie alebo je postaviť na kovovej nôžky. Kúpeľňa musí mať samozrejme dobrý odvetrávací aj vykurovací systém.

Drevo nahrádzajú fólie

Dnes sú veľa žiadané dekory dreva, ale nie je nutné voliť masív. Ponuky povrchových fóliovaných úprav existujú v súčasnej dobe veľmi bohaté, značné zastúpenie v nich majú práve najrôznejšie drevodekory, a to ako farbou, tak štruktúrou, ktoré sú na nerozoznanie od prírodného masívu, avšak s lepšími vlastnosťami.

Drevodekory nábytku možno zjednotiť aj s povrchom dverí. Vzhľadom, ale aj na pohmat dokážu veľmi dobre imitovať práve drevo. Podceniť sa však nesmie ani korpusy.

Pri lacných zahraničných výrobkov do kúpeľní (a hlavne kuchýň) sa môžete stretnúť s tým, že hrúbka dosiek z lamina použitých na korpusy nedosahuje ani desať milimetrov, v zadnej časti nábytku nie sú ani zakončené hranami, takže sa do nich môže ľahko dostať vlhkosť. Takéto spracovanie je jedným z vysvetlení, prečo sa ponúkajú za nižšiu cenu.

Kúpeľňové dvierka

Tuzemskí výrobcovia používajú často naopak nové technologické postupy, napríklad 3D Vákuum lisovania. Ide o postup, kedy sa za pomocou vákua zalisováva dekoračné fólie do povrchu MDF dosky. Tento postup zaisťuje jej dokonalé priľnutie, bezchybne hladký povrch a hlavne, pri vákuovom zalisovanie fólie obtiahne dvierka zo všetkých strán, preto 3D. Vznikne tak iba jediný spoj, a to na zadnej strane dvierok. Oproti tomu štandardné výroba fóliu zalisuje iba do prednej a zadnej strany dvierok, boky sú úplne holé a musia sa dodatočne oblepiť takzvanými ABS hranami. V prípade 3D produkcie sa znásobí odolnosť dvierok, eliminuje sa tak na minimum kontakt základového materiálu s .

Zárukou kvality kúpeľňového nábytku by mali byť certifikáty, ktorými výrobca na základe odborne vykonaného testovania deklaruje kvalitu svojho výrobku. Kúpeľňový nábytok má mať najmä certifikát o vodotesnosti.

Zavolať