Murárske práce
3. augusta 2014
9 tipov ako na rekonštrukcie malej panelákovej kúpeľne
18. augusta 2014
Ukázať všetko

Vinylové podlahy – nový moderný trend

Podlahové krytiny majú nového favorita: vinyl

Začína porážať ako plávajúce laminátové, tak aj drevené podlahy. Od oboch si totiž vzali to najlepšie: ľahkú pokládku i údržbu, pružnosť, odolnosť aj širokú škálu dekorov.

Šedohnedé odtiene podláh patria v súčasnej dobe k najmódnejším.

IMAG1325
Pri vyslovení skratky PVC čiže polyvinylchlorid sa rade z nás vybaví krytiny, ktorými sa preslávili byty v panelových domoch: nepríťažlivé dekory, ktoré sa hrali na mramor či parkety. Mali k nim však asi tak ďaleko ako okresný prebor k Lige majstrov, nudné dekory kazili navyše široké zvary, ktoré sa objavovali po každých 130 cm.

Lenže dnes si možno vyberať z mäkčeného PVC v roliach alebo z lamiel alebo štvorcov z tvrdeného vinylu v rôznych formátoch. A hlavne ponuka súčasných dekorov vinylu kopíruje presne módne trendy, a to vrátane dnes toľko žiadaného vzhľadu opotrebovaného alebo recyklovaného dreva. V ponuke však nechýbajú ani “kameň”, “dlažba” či “korok”.

Drážky zvýrazňujúce formát dosiek posilňujú u vinylovej podlahy Livyn požadovaný vzhľad dreveného dekoru. Dnešné PVC čiže vinyl tak predstavuje materiál odolný voči oderu aj vode, pružný, rozmerovo stály, v porovnaní s laminátom pocitovo teplejší, nenáročný na údržbu, s jednoduchou pokládkou.

Navyše “tichý”, takže pobehujúce deti neobťažujú susedov. Najmä ak je základom podlahy drevená doska opatrená na spodnej strane izolačnou vrstvou korku, ktorú ponúkol ako jesenná novinku tuzemský výrobca Fatra. Vrchnú časť tvorí odolná dizajnová vinylová vrstva.

Tenká imitácia, ktorá poteší ľahkou pokládkou

Napodobňujú dokonale staré drevo aj s jeho nedokonalosťami, drobnými prasklinami, hrče či “zárezy” po píle. To všetko však s hrúbkou iba dvoch až štyroch milimetrov, takže stavebná výška miestnosti sa zvýši len nepatrne, čo je dôležité najmä pri rekonštrukciách.

Na prvý pohľad len ťažko určíte, či ide o drevenú, či vinylovú podlahu. Šedohnedé odtiene podláh patria v súčasnej dobe k najmódnejším.  Výber dekorov je u vinylu prakticky neobmezený. Vinylu nevadí voda, je príjemný, pretože mäkkým nášľapom šetrí šľachy a kĺby.

Rozmery a cena vinylovej podlahy

Na výber sú lamely s rozmermi 1393 × 185 mm pri hrúbke 2 mm alebo 2,5 mm alebo 1386 × 178 mm pri hrúbke 4 mm. Cena sa pohybuje od 18€ za m2 a vyššie za spomínané rozmerové pláty. Možno ich pokladať ako plávajúce alebo lepené. Tam, kde sú deti, býva vhodnejšia druhá varianta, lepené podlahy totiž bývajú tichšie.

Kladenie vinylových podlahách je jednoduché, ale je potrebné dodržať teplotu, tá by mala byť okolo 18 až 25 ° C. Pokiaľ to je možné, inštalujte podlahu rovnobežne so smerom, ktorým svetlo vstupuje do miestnosti.

Pre pokládku všetkých vinylových podláh je dôležitý dokonale rovný podklad, rovný, čistý, bez prítomnosti mastnôt či chemických látok. Mal by byť tiež pevný, stabilný a suchý. Stará lepidlá musia preč !

Aj tu je nutné dodržať “staré dobré pravidlo” podlahárske o nerovnostiach: ak je nerovnosť podkladu vyššia ako dva milimetre na dvojmetrovej late, musí sa vyrovnať vhodnou nivelačnou hmotou. Dôležité je tiež dodržať obsah vlhkosti podkladu, ten musí byť nižší ako 2,5% cM (cementový poter) alebo 0,5% cM (anhydrit).

Vinyl v dekoroch dreva

Dekory dreva vinylových podláh pôsobia veľmi autenticky, preto sú vhodné aj do kuchýň alebo kúpeľní, kde si majiteľ bytu prial drevo a bojí sa vlhkosti. Tieto podlahy sú stopercentne odolné voči vode.

Na čo si dať pozor pri pokládke vinylových podláh

U vinylových krytín je jednou z najdôležitejších vlastností, ktorou je pri výbere podlahy treba sledovať, rozpínanie. Niektorí výrobcovia vinylových dielcov používajú ako prímes sklené vlákna, aby sa zvýšila stabilita a odolnosť voči rozpínanie.

V kúpeľniach veľmi úspešne vinyl supluje drevené podlahy. Nevadí mu podlahové kúrenie

Podceniť teplotu pri uložení vynilových podláh sa tiež nevypláca. Vinylové podlahy nesmú premrznúť, mráz u vinylu narušuje jeho molekulárnej skladbu a vinyl nenávratne skrehne a stratí svoju odolnosť. Pred samotnou pokládkou by krytina mala byť uskladnená v horizontálnej polohe v miestnosti, kde sa bude pokladať, a to najmenej 24 hodín pri už spomínanej teplote okolo 18 .

Vinylovým podlahám síce teplo neprekáža, v prípade takzvaného suchého lepenia, čo je tretí spôsob pokládky, kedy sú dielce opatrené na rube fixné vrstvou, však môže byť aj zradné.

Výhody vinylových podláh

Vinylové podlahy sú tiež rezistentné proti nečistotám. Povrch kryje totiž PU fólia, ktorá neprepustí kávu ani ovocnej šťavy,.

Vinylové podlahy sú rozmerovo stále, v porovnaní s krytinami z masívneho dreva nezosychajú, dilatačnú škáru niekoľko milimetrov pri stenách je však nutné dodržať. Vďaka dobrej pružnosti a tvrdosti vinylu sa nemusíte báť, keď vám spadne v kuchyni na podlahu hrniec či vidlička.

U krytín z PVC sa môžete stretnúť s triedením na krytiny heterogénne a homogénne.

Homogénna PVC podlaha

Homogénna PVC sa vyznačuje rovnakou štruktúrou či prevedením v celej svojej hrúbke. Základom heterogénnych vinylových krytín býva pryžový nosič s naneseným dekorom, ktorý je zaliaty vrstvou vinylu. Pre zaistenie skutočne vysokej odolnosti je povrch krytiny vytvrdený ochrannou PU vrstvou.

Mäkčené čiže homogénne PVC s vyššou triedou záťaže v roliach môžete kúpiť už okolo 350 korún za štvorcový meter, máva antistatická, elektrostatické aj protišmykové úpravy povrchu a odolnosť voči pôsobeniu slnečného žiarenia.

Vinylu nevadí voda, je príjemný, pretože mäkkým nášľapom šetrí šľachy a kĺby

S cenou však stúpa aj kvalita. Vďaka spodnej vrstve prírodného korku zabezpečujú nízku úroveň hluku. Dielce sú vhodné aj pre podlahové vykurovanie, spájajú sa bez lepenia, jednoduchým Poskladaním a “zakliknutím” do seba. Cena sa však pohybuje okolo 30€.

Spýtajte sa nás na pokládku takejto podlahovej krytiny, poradíme vám !

Zavolať