5 tipov pre krásny vzhľad kúpeľne
19. júla 2014
Rekonštrukcia bytu a povolenia
21. júla 2014
Ukázať všetko

Rekonštrukcia kúpeľne zo sadrokartónu a pórobetónu

Z čoho vlastne rekonštruovať kúpeľňu ?

Murovanie z tehál má rad nevýhod – materiál výrazne zaťažuje nosnosť stropu, ide o pracnejší proces s náročným sekaním rozvodov a omietaním.

Oveľa ľahšie sú tzv “suché procesy” – stavanie stien z pórobetónových tvárnic, alebo zo sadrokartónu. Tvárnicové priečky majú šírku 50, 75, 100 až 125 mm. Niektorí odborníci odporúčajú použiť kvôli dilatačným pohybom mäkkú podložku z asfaltovej plsti, ktorú položíte pod budúcej steny.

Stavba z pórobetónových tvárnic

Pri stavbe kúpeľne z tvárnic je dôležité dbať na presné zosadenie pera a drážky a na to, aby sa do zvislej škáry nedostala malta, ktorá by bránila presnému dosadnutie zámkov.
V prípade hladkých tvárnic bez pera a drážky je nutné maltová rovnakým spôsobom aj zvislé škáry.  Tvárnice spájajte murovacou maltou v tenkej vrstve. K deleniu tvárnic do požadovaných rozmerov v rohoch alebo v osteniach otvorov použite ručnú alebo elektrickú pílu.

Možný interiér kúpeľne

Akrylátové vane a umývadla sa dnes ponúkajú v takých tvaroch, aby bolo možné využiť dokonale priestor a nevznikali zbytočné škáry a medzery. Veľký sprchový kút – napríklad so šírkou 120 cm – dovoľuje mať v kúpeľni práčku so šírkou 60 cm, nad ňou je možné umiestniť aj sušičku.

Drážky pre odpadové potrubie je možné urobiť elektrickou frézou, alebo už dopredu vynechať pri murovaní dostatočný priestor. Často sa používajú aj sadrovláknité maloformátovej dosky.

Rekonštrukcia kúpeľne a bytového jadra zo sadrokartónu

Ešte jednoduchšia býva práca sa sadrokartónom a sadrovláknitými doskami, pretože ide vlastne o stavebnicu. Sadrovláknité dosky sa upravujú na potrebný formát tak, že dosku niekoľkonásobne narežete a potom zlomíte v úrovní narezanie cez podloženú hranu. Pre väčšiu presnosť sa oplatí použiť ručnú alebo elektrickú priamočiaru pílu.

Dosky sa upevňujú do takzvaných UW a CW profilov (podlahových a zvislých). Začnete montážou profilu UW do podlahy, ako prvý krok je však potrebné profil podlepiť pripojovacím penovým tesnením. Potom pridáte obvodový profil CW, po jeho napojenie na betónovú konštrukciu natĺkacími plastovými hmoždinkami namontujete stropné profil UW.

Na kotvenie umývadla použite špeciálny držiak zo sanitárneho programu. Pri stavbe zo sadrokartónu – pre kúpeľne sa používa “zelený”, ktorý je odolný voči vlhku – dosky pripevnite opäť na nosnú konštrukciu stien z kovových profilov alebo drevených hranolov. Škáry dosiek, ktoré sa iba skrutkujú, dvakrát pretmeľte a prebrúste. Potom záleží len na vás, akú úpravu stien zvolíte.

Ak chcete vedieť viac, alebo prácu nechať na odbornú firmu, zavolajte nám, alebo nám zanechajte kontakt.

Zavolať