Rekonštrukcia kúpeľne zo sadrokartónu a pórobetónu
20. júla 2014
Rekonštrukcia WC v paneláku
22. júla 2014
Ukázať všetko

Rekonštrukcia bytu a povolenia

Pozor na rôzne povolenia pri rekonštrukcii bytu

Na  rekonštrukciu bytu, kúpeľne, jadra, či WC je treba súhlas majiteľa bytu a stavebného úradu. Napríklad v panelákovom byte dome dáva súhlas predstavenstvo spoločenstva vlastníkov, alebo je potrebný súhlas majiteľov bytov vhcodu, niekedy sa dokonca musí vyjadriť členská schôdza, to záleží na stanovách spoločenstva, či družstva.

Nespoliehajte na to, že žiadne povolenie nepotrebujete. Stavebný zákon, ktorý mal uľahčiť a urýchliť výstavbu aj rekonštrukcie, má totiž jednu veľkú chybu – každý úradník si ho vykladá po svojom.

Ak nie ste majiteľ bytu, musíte mať vždy vyjadrenie vlastníka. Až s jeho súhlasom sa môžete obrátiť na stavebný úrad. Projekt má oprávnenie podpísať len odborník – “autorizovaná osoba”. To isté sa týka vyjadrenia statika, ktoré je nevyhnutné v prípade stavebných zmien.

Rekonštrukcia kúpeľne

Ak umakartové jadro iba demontujete a novú kúpeľňu postavíte zo sadrokartónu alebo z tvárnic, postačí pravdepodobne len ohlásenie. Ak stavebné úpravy zasiahnu aj nosnej konštrukcie, bez stavebného povolenia sa nezaobídete. Revíznej správy – najmä elektro a plynu – musí spracovať odborník. Revízii podlieha aj tlaková skúška vody a skúška tesnosti kanalizácie.

Zavolať