14 dobrých pravidiel pre neoceniteľnú kúpeľňu
24. marca 2015
Priestor na sprchu či vaňu – dajte si poradiť
24. marca 2015
Ukázať všetko

Priestranná kúpeľňa – ako to dosiahnuť

Priestor pre voľný pohyb

Kúpeľňa je priestor predovšetkým k pohodlnej očiste a úprave zovňajšku. Až pri väčších rozmeroch môže slúžiť tiež na relaxáciu alebo ďalším činnostiam. Umiestňovať do menšej kúpeľne za každú cenu všetko, čo sa do nej zmestí, môže prevádzku nielen zhoršiť, ale dokonca znemožniť.

Rozmery kúpeľne, vstupné dvere a poloha odpadu sú tými rozhodujúcimi faktormi, ktoré rozhodujú o rozmiestnení sanitárnych predmetov. Do kúpeľne 2 × 2 metre určite neumiestnite vaňu aj sprchu, dve umývadlá, záchod s bidetom a práčku. Musíte dať prednosť tomu, čo skutočne potrebujete.

Odpady potrebujú spád, nemožno ich ku stúpačke kanalizácie viesť stenou, ktorá je prerušená dverami. Voľnú zostavu sanitárnych predmetov bez ohľadu na polohu stúpačky umožní len dostatočná výška podlahy. Záchodová misa musí na stupačku odpadu nadväzovať veľmi tesne, nízko umiestnený odpad je dvojnásobného priemeru oproti odpadu umývadla, vane a sprchy.
Umývadlo nesmie byť v kúte.

Najviac používaným zariadením kúpeľne je umývadlo, od vstupných dverí k nemu musia viesť čo najkratšou a priama cesta bez prekážok. Malo by byť dostatočne široké a priestor okolo neho sa musí ešte rozšíriť: človek potrebuje aspoň 90 cm šírky, aby mohol nadvihnúť ruky ohnuté v lakťoch pri čistení zubov, česanie a ďalších činnostiach.

Medzi umývadlom a protiľahlú stenou (alebo predmetom) by malo zostať voľných aspoň 60 cm. Pamätajte tiež na zavesenie uterákov a ukladanie toaletných potrieb. Pre rodinu viacčlennú je vhodné zaobstarať si umývadlá dve, v ranných špičkách nikto nemusí “stáť frontu”.

Nad umývadlo sa vešia veľké zrkadlo s veľmi dobrým umelým osvetlením. Svetlo nesmie dopadať len z jednej strany (na tvári by vytváralo tiene), optimálne je svetlo z oboch strán. Ak máte v kúpeľni okno, potom zo všetkých predmetov by práve umývadlo so zrkadlom malo najviac využívať výhody denného svetla.

Zavolať