Sadrové omietky
16. novembra 2014
Rekonštrukcia bytu
17. novembra 2014
Ukázať všetko

Prerobenie jadra v paneláku

Ako na kúpeľňové jadro s umakartu umakartu ?

Konečne to prišlo! Už sa nechcete každý deň umývať medzi tými nevzhľadnými umelými stenami a rozhodli ste sa, že svoju umakartovú kúpeľňu zmeníte.

Pravdepodobne tušíte, že proces výmeny umakartového jadra nebude jednoduchý a nebude ani lacný. Avšak zvládli to iní, tak vy taky, no nie?

Nebudeme nahovárať, že vás čaká štrnásť dní pokoja a pohody a následne už len príjemná relaxácia v novej vani. To si musíte zaslúžiť, Prvá fáza – odstránenie umakartových desekcož začnete plniť na stavebnom úrade, kde vám s veľkou pravdepodobnosťou budú musieť túto akciu najprv povoliť.

Začnite na úrade s povoleniami

O tom, či budete musieť navštíviť príslušný úrad, rozhoduje rozsah prác. Všeobecne platí, že stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu sa nevyžaduje v prípade, ak sa úpravami nezasahuje do nosných konštrukcií stavby, nemení sa vzhľad stavby ani jej spôsob užívania a prevedenie nemôže negatívne ovplyvniť požiarnu bezpečnosť. Hoci vaša rekonštrukcia spĺňa tieto požiadavky, je istejšie, keď sa podrobne informujete na príslušnom stavebnom úrade, prípadne by vám mohla pomôcť vykonávacie stavebná firma. V rámci ich služieb totiž často ponúkajú vybavenie i všetkých potrebných povolení.

Čo vás čaká pri prerábaní jadra

Druhá fáza – vystavba priečky novej, buď zo sadrokartónových dosiek alebo z tehál. Prestavbou umakartového jadra sa rozumie jeho vybúranie a následné vystavanie stien pomocou murovaných priečok (vhodné sú odľahčené materiály, ktoré tak nezaťažujú stavebné konštrukcie). Buďte teda pripravení, že vám sociálne zariadenie bude určitú dobu fungovať minimálne, prípadne vôbec. Zároveň vás čaká neporiadok, pripravte sa teda tiež psychicky.

Rekonštrukcia kúpeľne neznamená len vystavanie nových stien, ale zároveň celého kúpeľňového priestoru. Dopredu preto zvážte, či pôvodný rozmer miestnosti je dostačujúci, popremýšľajte, či nebude praktickejšie spojiť toaletu s kúpeľňou, prípadne miestnosť ešte zväčšiť na úkor priľahlej miestnosti (spravidla predsiene). Zároveň uvažujte o zariaďovacích predmetoch, môžu zostať na súčasných miestach alebo je možné presunúť. Vtedy samozrejme musíte prispôsobiť rozvody vody a odpadu.

Kúpeľňa po obložení

Nezabudnite!
Vymurovanie bytového jadra by mala predchádzať konzultácia s projektantom alebo statikom.

Lacnejšie riešenie pri prerábaní kúpeľne

Prestavba umakartového jadra nie je lacná záležitosť. Podľa rozsahu prác a použitých materiálov i kúpeľňového vybavenia sa cena vyšplhá približne od 1000-3000€. Ak si z najrôznejších dôvodov nemôžete premenu zatiaľ dovoliť, existuje lacnejšia možnosť.

Miesto búrania umakartových stien je obložíme špeciálnymi vodovzdornými doskami. Podmienkou je, aby pôvodné steny neboli zničené plesňou, vodou a pod. Dosky sa k povrchu lepia kaučukovými lepidlami, v rohoch a rôznych ďalších uhloch sa zakončujú lištami, ktoré zároveň plní funkciu izolačnú. Okrem priaznivej ceny poteší i rýchlosť montáže, ktorá prebieha približne dva dni. Výsledný efekt prináša aj ďalšie pozitíva, okrem estetického vzhľadu to je lepšia izolácia miestnosti, väčšia sila steny potom umožní vyššiu záťaž.

Oblepenie umakartových dosiek vodovzdorným doskami

Čo je umakart?

Umakart je vlastne papier tvrdený umelou živicou a vrstvený lisovaním. Kedysi tak veľmi často používaná umakartová konštrukcia predstavovala rýchle a lacné riešenie výstavby kúpeľní v hromadnej výrobe bytov.

Zavolať