Rekonštrukcia obývačky
18. mája 2015
Harmonogram rekonštrukcie
18. mája 2015
Ukázať všetko

Postup pri rekonštrukcii kúpeľne a jadra

Pred rekonštrukciou kúpeľne vzniká niekoľko zásadných otázok, ktoré je potrebné si zodpovedať. Odpovede alebo skôr náš názor z doterajšej praxe na niektoré z nich vám prinášame na tejto stránke. Pri návrhu novej kúpeľne je možné otázky zhrnúť do troch tematických bodov:

  • návrh dispozícií,
  • návrh konštrukčného riešenia a povrchovej úpravy,
  • návrh vybavenia kúpeľní a WC.

1. Návrh dispozícií

Kúpeľňa nie je síce miestností obytnú a nie je určená pre trvalý pobyt osôb, ale značné množstvo času z celkového pobytu v byte v nej človek strávi. Pri plánovaní úpravy dispozícií vzniká v naprostej väčšine prípadov snaha nový priestor zväčšiť oproti súčasnému. Pri návrhu je vhodné dodržiavať odporúčania prijaté normy (požadované stavebným úradom) viď. vyššie. Väčšina rozmerov a dispozícií je však ponechaná na individuálnom rozhodnutí a požiadavkách. Toto vychádza najmä z toho, že každý má iný časový nárok na pobyt v kúpeľni a inak vníma priestorový objem.

Kúpeľňa spoločná s WC – áno, či nie?

Pri riešení tejto otázky je potrebné rešpektovať všeobecné požiadavky na výstavbu. Tie hovoria, že kúpeľňu možno zlúčiť s toaletou iba ak byt nemá viac ako dve obytné miestnosti. Je nepochybné, že spojením kúpeľne a záchodu vytvoríte priestrannejšie a miestnosť. Ovšem je potrebné si uvedomiť, že niekto si vyžaduje v kúpeľni súkromie a môžu vznikať prevádzkové problémy.

Vždy je možné vykonať vstup na záchod z priestoru kúpeľne a tým čiastočne vyriešiť problém so súkromím. Vstup na záchod však nikdy nesmie viesť priamo z obytnej alebo pobytovej miestnosti, pokiaľ sa jedná o jediný záchod v byte.

2. Návrh konštrukčného riešenia a povrchovej úpravy

Obvodové konštrukcia kúpeľne je potrebné vykonať kompaktné, dostatočne nosné a vzhľadom na možnosť vedenia technických inštalácií v nich (rozvody vody a odpadu, elektro). Pri prestavbách bytových jadier alebo kúpeľní najmä v panelových domoch je vhodné zvoliť tiež materiál na vykonanie zvislých konštrukcií o čo najmenšiu objemovej hmotnosti. Najviac deliacich zvislých konštrukcií v súčasnej dobe vykonávame z pórobetónových tvárnic. Druhou nepoužívanější alternatívou sú priečky sadrokartónové. Konštrukcie podlahy (najmä pre nášľapnú vrstvu z dlažby) musí byť tiež dostatočne kompaktná a pevná.

Pre povrchovú úpravu kúpeľne je najvhodnejším riešením dlažba a obklad. Produkty sa dnes vyrábajú s minimálnou nasiakavosťou, sú odolné proti rôznym chemickým vplyvom a dostatočne húževnaté, čo ich predurčuje k dlhej životnosti. Naším odporúčaním voči zákazníkom pri výbere obkladov a dlažieb je v prvom rade to, aby ich výber bol smerovaný predovšetkým k tovaru I. akosti, k etablovaným výrobcom a k sériám, u ktorých je predpoklad ďalšej výroby. V prípade záujmu dodávame ako súčasť rekonštrukcie aj obklady a dlažby od osvedčených výrobcov.

Výber veľkosti obkladov a dlažby záleží na vkuse a je naozaj individuálnou záležitosťou. Odporúčame nebáť sa väčších formátov. Najmä ak máte priestor dostatočne veľký na to, aby dlažba či obklad vynikli.

3. Návrh vybavenia

Vhodne navrhnuté zariaďovacie predmety sú základným predpokladom pre vytvorenie pobytové pohody v priestore kúpeľne. Častým a základným zorhodováním pri výbere zariaďovacích predmetov býva voľba vane alebo sprchového kúta.

V tomto prípade naozaj záleží len a len na individuálnych zvyklostiach. Sprchová vanička je samozrejme priestorovo úspornejšie variantom, ale niekto dá predsa len prednosť pohodliu vane pred úsporou miesta.

Hlboká vanička sa môže stať kompromisným riešením medzi vaňou a klasickou sprchovou vaničkou. Toto riešenie je hlbší (vyššia) ale kratšie. Pohodlie sprchovacích kútov možno tiež rozšíriť o rôzne sedátka a ďalšie doplnky, ako je pevná sprcha či hydromasážne set.

Realizujeme prevažne kúpeľne malých rozmerov a vieme, ako dôležitým hľadiskom je správny výber vane. Okrem kvality výrobku je potrebné myslieť na rozmerové proporcie. Veľmi často používanými vaňami čo sa tvaru týka, sú rohové vane. Však nie je pravidlom, že sa vždy hodia ako najlepšie riešenie.

Druhou najčastejšou variantom sú klasické obdĺžnikové vane s rozmermi 170 x 80 cm. Tieto vane sú vyrábané s rôznymi tvarmi a stupňom celkovej vybavenosti.
Istým pravidlom sa stáva zabudované umývadlo. Toto riešenie má výhodu zakrytie nie vždy elegantného sifónu a zisk ďalšieho, v malých kúpeľniach cenného, ​​odkladacieho priestoru.

Vykurovanie

Na vytvorenie tepelnej pohody v priestore kúpeľne, WC, ale aj iných miestností v byte určite prispeje inštalácie vyhrievaných podláh. Tie slúžia najmä na vyhrievanie (temperovanie) podlahy a zvýšenie užívateľského komfortu.

Pre inštaláciu pod keramickú dlažbu sa často používa výraz “teplá dlažba”. V kúpeľniach iste oceníte príjemné teplo od nôh. Výhodou je určite aj rýchle vysychanie mokrých plôch. Inštaláciu určite ocenia aj užívatelia prízemných bytov, kde bývajú podlahy často značne studené, pretože sa nachádzajú nad neobytnú častí domu. V panelových domoch zase bývajú z hľadiska tepelnej pohody najmä v kúpeľniach nepríjemná období, kedy sa skončí (popr. nezačne) vykurovacia sezóna, ale vonkajšie klimatické podmienky sú chladné.

Pre vykurovanie kúpeľne sa používa vyhrievaná podlaha, infra žiariče alebo elektrické rebríky na uteráky. Minimálne jeden typ vyhrievania kúpeľne doporučujeme pre zaistenie celkovej pohody a udržiavanie vhodnej klímy v priestoroch kúpené.

Zavolať