Maľovanie bytu
1. augusta 2014
Akou farbou vymaľovať byt a dom ?
1. augusta 2014
Ukázať všetko

Ako vymaľovať izbu?

Pri maľovaní izby sa okrem výberu farieb musíte zaoberať aj tým, aká veľká izba je a či s tým nechcete pomocou výmaľby niečo urobiť. Práve správne zvolený štýl maľovania dokáže úplné divy – z malej izbičky síce neurobí letiskové halu, ale rozhodne spôsobí, že sa v ňom budete cítiť oveľa lepšie. Optické modifikácie priestoru sú doslova maľovacie mágiou!

Mágia maľovanie: rozšíriť, zmenšiť alebo znížiť?

Mám veľkú izbu – naneste farbu na všetky steny okrem stropu
Mám úzku izbu – namaľujte farebne zadnú stenu (úzku) a zvoľte tmavú podlahu
Mám malú izbu – na steny a strop naneste svetlú farbu a podlahu nechajte tmavú
Mám vysokú izbu – pre strop i podlahu zvoľte tmavší odtieň, ako sú okolité steny
Mám nízku izbu – zadnú stenu miestnosti vymaľujte zvislými pruhmi
Mám širokú izbu – vymaľujte tmavo bočné (dlhé) steny a podlahu, strop a zadnú stenu nechajte svetlú.

Máte radi vzory? Buďte pri ich výbere opatrní – kvetinové vzory vás upokoja a miestnosť zateplia, geometrické vás mierne rozrušia a miestnosť skôr ochladia, prečistia, zmodernizujú. Geometria sa hodí do kúpeľne, drobné kvety zas do spálne.

Koľko budete potrebovať farby?

Aby ste sa nemuseli niekoľkokrát vracať do obchodu, dobre si spočítajte, koľko farby budete potrebovať na maľovanie izby. Spočítajte plochu stropu a všetkých stien, pre istotu ani neodčítavajte okná a dvere – nechajte si rezervu. Ak napr chcete maľovať izbu s rozmermi 4 x 5 x 3 metre, bude váš vzorček vyzerať takto: 20 (4×5 – strop) + 24 (4×3 stena x2) + 30 (3×5 stena x2) = 74 m².

Teraz už stačí zistiť kryciu schopnosť vašej vyvolenej farby na m² a podľa toho nakúpiť.

Nezabudnite tiež na to, že farbu môžete riediť bielou farbou tak, aby získala svetlejší odtieň. O riedení každej farby by mala byť informácie na jej obale alebo sa poraďte s predajcom – vo veľkých obchodných domoch vám tiež namiešajú farbu “na mieru” vášej izbe aj vkusu.

Zavolať