Rekonštrukcia domu – alebo zbúrať ?
20. októbra 2014
Riziká zvýšenej vlhkosti po rekonštrukcii domu a bytu
28. októbra 2014
Ukázať všetko

9 rád pre rekonštrukciu domu

Kúpiť rodinný dom starý 30 – 80 rokov, rovno sa do neho nasťahovať a až potom rekonštruovať, je to najlepšia cesta? Keď chceme urobiť z takéhoto dedka zase mladíka, treba ho najprv poriadne vyvetrať, dať dohromady steny, tiež strechu, aby nám do neho nezatekalo a nakoniec poriadne zabaliť do tepelnoizolačného kožuchu.

Dôvody majiteľov prečo nebúrať

Môžete sa hneď nasťahovať, a aj keď vaše obydlie bude na niekoľko rokov stavenisko, nemusíte platiť za nájom inde, stavať a investovať budete postupne, môžete sa tak vyhnúť hypotékam a veľkým pôžičkám, dom sa vám páči tak ako je, už usadený do svojho prostredia a nadväzujúce na ostatné stavby, búraním by ste si dom zmenšili, nový dom môže totiž zaberať maximálne tretinu pozemku, ale veľa starších domov je väčších.

Rekonštrukcia – snaha je dobrá, alebo zbytočná ?

Osobne sme názoru rodinný dom najprv zrekonštruovať, aby ste sa nasťahovali do nových obytných miestností. Stavbu môžete rozdeliť na dve časti, v druhej fáze dokončíte tepelnoizolačné fasádu, menej používané miestnosti v dome a záhradu.

Rekonštruujte, závad sa ťažko zbavíte

Najčastejšie je to vlhkosť a statické poruchy. Domy sa pôvodne od zeme neodizolovávali, a tak už stará izolácia dávno nemusí fungovať, takže domy majú vlhké múry a je v nich zatuchnuto.

Druhým problémom býva statika, môže to byť veľká prasklina v stene, alebo naklonenou stena. Najprv je potrebné odstrániť príčinu. Tá býva často veľmi prozaická, napríklad diera v odkvape, ktorú niekoľko desiatok rokov stekala voda pod múr, až sa múr naklonila. Steny v rohoch tiež nebývali dobre spojené, a tak ľahko praskali. Veľa problémov je skrytých, a kým nezačnete stavbu rozoberať, nedozviete sa o nich. Preto počítajte s tým, že:

Akonáhle začnete rozoberať starší dom, vymeníte toho nakoniec viac, než ste pôvodne chceli.

Na skryté vady narazíte často pri kupe staršieho domu, môže to byť vodovod, ktorý v zime zamŕza, alebo voda z ulice, ktorá vám niekoľkokrát do roka vyplavia záhradku.

9 rád pre rekonštrukciu

Vezmite si ako príklad dom postavený po 1. svetovej vojne, posledná rekonštrukcia prebehla pred viac ako 20 rokmi. Posledných 5 rokov v ňom nikto nebýval. V stene má veľkú prasklinu a steny sú mierne vlhké. Strechou na niekoľkých miestach zateká. Elektrina funguje, ale voda a kanalizácia už sú prakticky nepoužiteľné.

1. Vetrajte

Dom, ktorý bol dlhé roky zatvorený, v sebe držal všetku vlhkosť. Než začnete čokoľvek ďalšieho robiť, začnite vetrať a vetrajte najlepšie niekoľko mesiacov.

2. Nájdite si stavebného odborníka

Plánovanú prestavbu treba najskôr premyslieť a z tým vám pomôže skúsený stavebný inžinier. Najlepšie ešte pred tým, ako začnete s akýmikoľvek stavebnými prácami. Dokáže určiť, čo všetko treba v dome vymeniť. Poradí vám, ak budete potrebovať rozdeliť stavbu na niekoľko etáp, pripraví projektovú dokumentáciu a pomôže získať stavebného povolenia.

3. S plánovaním začnite od strechy

Vyzerá to jednoducho, zložia sa tašky a naskladajú nové. Predtým neobývané podkrovia sa ale v modernom dome snažíte čo najviac využiť. Zrazu tak zistíte, že akonáhle sa urobí na bývalej manzartke nová podlaha a tepelná izolácia, už sa v podkroví ani rovno nepostavíte.
Preto sa často stretávame s tým, že aj keď sa na začiatku plánovalo, že sa budú “len” meniť strešné tašky, nakoniec sa celá strecha môže zdvihnúť o meter i viac.

4. Vlhkosť

Vlhkosti sa zbavíte drenážou a odvetraním základu pomocou fólia zvonka okolo podzemnej časti domu. Nosné múry domu tiež môžete podrezať, alebo použiť niektoré z ďalších opatrení. Žiadne opatrenie nie je úplne dokonalé, ich návrhom sa zaoberajú špecialisti na sanácie muriva, ale navrhované opatrenia bývajú vo výsledku veľa cenovo náročná.

5. Praskliny v stene

Na praskliny v stene naneste sadru vytvorte niekoľko sadrových terčov a pár mesiacov sledujte, či terče prasknú. Pokiaľ neprasknú, nie je trhlina nebezpečná. Ak sa zväčšuje treba privolať statika, aby prasklinu posúdil a navrhol riešenie.

Často praská múr medzi domom a prístavbou, ktorá bola postavená neskôr ako dom. Alebo tiež stena, pod ktorou zatiekla voda zo strechy bez odkvapu.

6. Rozmiestnenie miestností

Prvorepublikový štýl bývania už vám nemusí vyhovovať, a tak dôjde na prerozdeľovanie miestností. Priečky zmeníte ľahko, ale o búraní nosných stien sa poraďte najskôr so svojím stavebným inžinierom.

7. Vnútorná inštalácia

Väčšinou je potrebné vymeniť všetky rozvody. Vodovodné rúrky bývajú zarastené, elektrina je vedená v starých slabých drôtoch. Kúrenie tečie. Pri prestavbe často meníte aj kuchynskú linku, presúvate záchod alebo kúpeľňu, a tak sa pôvodné rozvody nachádzajú úplne inde, ako by ste ich potrebovali.

8. Úspory tepla

Najviac energie utečie oknami a z ich výmenou by ste mali počítať. Druhá v poradí únikov energiou je strecha, tú zaizolujeme pri jej výmene. Odporúčam zaizolovať tiež podlahu v prízemí. Tepelnoizolačné obálku dokončí nová fasáda.

9. Výmena vzduchu pomocou rekuperácie

Osadená rekuperačná jednotka vám v staršom dome síce nezaistia veľkú úsporu tepla, ale budete mať stále čerstvý vzduch a pomôže vám odvádzať vlhkosť z domu.

Keď z pôvodného domu zostanú len múry

Možnosť hneď sa nasťahovať, duch miesta, alebo postupná investície, to sú dôvody kvôli ktorým sa majitelia domov rozhodujú pre rekonštrukciu. Tak sa môže stať, že po kompletnej rekonštrukcii z pôvodného domu zostanú len obvodové múry a základy. Nakoniec sa práca oplatí a získate dom, ktorý do svojho prostredia zapadne a nám bude slúžiť ďalšie desiatky rokov.

Zavolať